Jaki ma kodu odpadu RDF?

RDF jest określeniem stosowanym do frakcji kalorycznej odpadów, które mają dużą wartość opałową. Warto wiedzieć, że nie nadają się one do recyklingu. Jaki kod odpadu ma RDF?

Jaki kod odpadu przypisany jest do RDF?

Zacznijmy od tego, że w przypadku RDF mowa o paliwie, które powstało w wyniku przygotowania odpadów o wysokiej wartości opałowej. Dla jeszcze większej kaloryczności może zawierać odpady przemysłowe. Z tego powodu w żadnym wypadku nie nadaje się do recyklingu. Trzeba również wiedzieć, że RDF traktowane jest jako odpad, którego nie można ponownie wykorzystać. Co istotne, w tej kategorii mogą znaleźć się również inne surowce odpadowe, które obejmują np. tłuszcze zwierzęce. Używa się tutaj kodu 19 12 12. Wysoka wartość opałowa oznacza, że paliwo RDF zawiera od 16 do 18 MJ/kg. Nie należy mylić RDF z pre-RDF, czyli produktami, do produkcji paliwa alternatywnego, gdyż ta frakcja odpadów komunalnych może zawierać tworzywa sztuczne.

Ponowne wykorzystanie RDF – czy jest możliwe?

RDF nie może być ponownie wykorzystany, co oznacza, że rzeczywiście ten produkt może znacząco zanieczyszczać środowisko. Jednak, co ciekawe, odbiorcami tego materiału mogłyby być cementownie oraz elektrownie, gdyż w ich przypadku RDF może być substytutem węgla kamiennego. Od 2016 r. w Polsce istnieje zakaz składowania frakcji odpadów o kaloryczności powyżej 6 MJ, co oznacza, że zagospodarowanie tej frakcji jest coraz bardziej problematyczne. Jednocześnie Ministerstwo Środowiska nadal nie wydało zgody na to, by RDF trafił do elektrowni i był ponownie wykorzystany. Zatem przez to, że produkt nie podlega jakiejkolwiek formie recyklingu, nie można go ponownie stosować, a przez to może stanowić duże zagrożenie dla środowiska. RDF może zawierać rozdrobnione odpady o jednorodnej strukturze, które są wyprodukowane np. z folii, drewna czy innych tworzyw sztucznych.

Gdzie oddawać odpady RDF?

Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która odbiera odpady o kodzie 19 12 12. Doskonałym wyborem może być eMarket Smieci.eu. Dzięki temu ma się pewność, że zostaną one właściwie zutylizowane i nie zanieczyszczą środowiska naturalnego. Warto postawić na usługi tej firmy, która posiada duże doświadczenie.

 

Kod odpadu RDF

Kod odpadu RDF

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać elektrośmieci?
Utylizacja opon ceny
Wywóz śmieci Marki
Ceny wywozu szamba
Śmieci Sochaczew

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Łódź

9 min. temu