Jaki mają kod odpadu filtry powietrza?

Warto wiedzieć, że przepisy nie regulują szczegółowo tego, w jaki sposób i w jakim miejscu powinny być magazynowane i przechowywane wszystkie poszczególne rodzaje odpadów. Jednymi z nich są filtry powietrza. Co trzeba wiedzieć na temat tego typu odpadów?

Jak przechowuje się zużyte filtry powietrza?

Zgodnie z wymaganiami prawnymi, odpady powinny być zbierane w sposób selektywny. Odpady zaliczane do niebezpiecznych z różnych powodów nie powinny być mieszane.

Ustawowo zabronione jest również mieszania odpadów niebezpiecznych z odpadami innymi niż niebezpieczne. Wyjątek stanowi sytuacja, w której takie działanie takie miałoby na celu poprawę bezpieczeństwa procesów odzysku lub unieszkodliwiania odpadów powstałych po zmieszaniu.

Dla właściwego funkcjonowania systemu segregacji i magazynowania odpadów na terenie należącym do przedsiębiorstwa, zazwyczaj stosuje się pojemniki o pojemności 50 – 240 l (w zależności od przeznaczenia i lokalizacji).

Kod odpadu filtry powietrza

Warto wiedzieć, że niektóre filtry powietrza mogą być uznane za niebezpieczne. Dzieje się tak między innymi wtedy, gdy są używane do filtrowania powietrza z mikroorganizmów patogennych (np. na oddziałach szpitalnych) lub oczyszczają powietrze z substancji promieniotwórczych.

Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją, filtry powietrza można przypisać do jednej z dwóch grup odpadów:  15 02 02 i 15 02 03. Pierwsza grupa obejmuje odpady klasyfikowane jako niebezpieczne, druga „zwykłe”. O tym, która grupa będzie odpowiednia dla naszego filtru, decydują jego warunki pracy, a konkretnie rodzaj substancji, który jest zatrzymywany na filtrach. Przykładowo, filtry klimatyzatorów  biurowych nie stanowią odpadów niebezpiecznych.

Sposób utylizacji z kolei determinowany jest przez rodzaj materiału, z którego wykonano filtr. Zazwyczaj są to włókniny poliestrowe, włókniny polipropylenowe, różnego rodzaju filce, papier i inne materiały. Większość z nich podlega przetwarzaniu, nie ma więc konieczności składowania ich na wysypisku.

Jeśli mamy wątpliwości, w jaki sposób postępować z naszymi filtrami, warto zapoznać się z opinią doświadczonych specjalistów pracujących w firmie zajmującej się gospodarką i utylizacją odpadów.

 

Kod odpadu filtry powietrza

Kod odpadu filtry powietrza

 

Zobacz też:

Kontener na odpady
Wywóz gruzu Poznań
Gdzie wyrzucać kartony po mleku?
Wywóz gruzu Warszawa
Wywóz szamba cena

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Jędrychów

4 godz temu