Jaki mają kod odpadu osady ściekowe?

Jaki mają kod odpadu osady ściekowe?

Jaki mają kod odpadu osady ściekowe?

Osady ściekowe są to odpady, a to oznacza, że ich odbiór z oczyszczalni jest rejestrowany, a także monitorowany. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat i poznać kod odpadu.

Osady ściekowe – co warto wiedzieć?

Osady ściekowe mogą mieć organiczno-mineralną fazę stałą. Jednocześnie ich skład, a także właściwości zależą od rodzaju oczyszczanych ścieków. W skład takich osadów wchodzą osady wstępne oraz wtórne. Należy zdawać sobie sprawę, że mogą zawierać różnego rodzaju szkodliwe substancje, m.in. metale ciężkie, a także mikrozanieczyszczenia organiczne oraz organizmy patogenne, w tym wirusy czy grzyby. Trzeba wiedzieć, że podlegają one dalszej obróbce, tak aby nie stwarzały zagrożenia dla środowiska oraz ludzi. Ustabilizowane komunalne osady ściekowe, które nie są niebezpieczne mają kod 19 03 04. Jednocześnie gdy w oczyszczalni ścieków powstają osady, które spełniają definicję odpadów niebezpiecznych, klasyfikuje się jej jako odpady o kodzie 19 08 05. Osady ściekowe, które nie są w pełni ustabilizowane nie mogą być więc traktowane jako grupa ustabilizowana, co oznacza, że klasyfikuje się je jako 19 03 04. Trzeba je poddać całkowitej stabilizacji i dopiero po tym etapie można zmienić klasyfikację odpadów.

Postępowanie dotyczące odbioru odpadów o kodzie 19 08 05

Odpady o kodzie 19 08 05 mogą posiadać różną ilość masy suchej. Najczęściej nie przekracza ona 30%. Taki osad może być odbierany tylko i wyłącznie przez firmy, które posiadają pozwolenia oraz wpis do rejestru BDO. Nie bez znaczenia jest również fakt, że aby powstał osad, ścieki trzeba poddać procesowi mechaniczno-biologicznemu. Dopiero wtedy nadaje się on do wywozu. Oczywiście karta ewidencji komunalnych osadów ściekowych musi być odpowiednio wypełniona. Dotyczy to zarówno osadów powstających w rolnictwie, podczas uprawy roślin, przy uprawie roślin nieprzeznaczonych do spożycia, ale również przy rekultywacji terenów. Taka karta powinna być prowadzona w miejscu, gdzie powstają osady ściekowe. Należy zadbać o odbiór takich osadów przez profesjonalną firmę. Warto zdecydować się na odbiór takich odpadów przez eMarket Smieci.eu. Dzięki temu jest pewność, że nie dojdzie do skażenia środowiska i odpady zostaną odpowiednio zutylizowane.

 

Kod odpadu osady ściekowe

Kod odpadu osady ściekowe

 

Zobacz też:

Wywóz gabarytów Warszawa
Odpady medyczne kody
Kolory pojemników na odpady
Wywóz śmieci Rzeszów
Kontenery na gruz Szczecin

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Płock

3 godz temu