Czym jest i jak zagraża dzikie wysypisko śmieci?

Czym jest i jak zagraża dzikie wysypisko śmieci?

Czym jest dzikie wysypisko śmieci?

Dzikie wysypisko śmieci to teren na który przez przypadek może się natknąć każdy z nas. Obszar ten charakteryzuje się tym, że składowane są na nim śmieci wbrew prawu i w sposób niekontrolowany.

O dzikich wysypiskach śmieci mówi się od dawna i choć procedury tak prawne jak i operacyjne powoli eliminują to zjawisko to nadal spotykamy się z nielegalnym gromadzeniem nieczystości. Do typowych miejsc gdzie można znaleźć zalegające odpady zaliczają się przede wszystkim lasy, różnego rodzaju nieużytki oraz stare magazyny do których ma dostęp wiele osób postronnych. Spotkanie z dzikim wysypiskiem nie należy do najprzyjemniejszych. Zarówno w długiej jak i krótkiej perspektywie zagraża ono naszemu zdrowiu, a nawet i życiu. Na koniec 2021 roku w naszym kraju zewidencjonowano blisko 2241 dzikich wysypisk. Liczba ta może budzić słuszne przerażenie. Aby uświadomić sobie jakie zagrożenie jest związane ze zbieraniem odpadów na przypadkowym terenie warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

Jakie zagrożenia powodują dzikie wysypiska śmieci?

  • Zanieczyszczenie wód gruntowych i powierzchniowychdzikie wysypisko śmieci przyczynia się do poważnego zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych. Może ono nastąpić poprzez odcieki jakie wydzielają odpady oraz z powodu ich kontaktu z gruntem. Pod żadnym pozorem nie można zatem samowolnie wyrzucać śmieci tam, gdzie jest to niedozwolone. Gospodarką odpadami mogą zająć się jedynie wyspecjalizowane podmioty takie jak wywóz gruzu Grajewo.
  • Degradacja gleby i roślinności – podobnie jak w przypadku wód odpady mogą poważnie przyczynić się do degradacji gleby oraz występującej lokalnie roślinności. Wszystko to powoduje, że naturalny rezerwuar naszej planety ulega nieodwracalnym zmianom prowadzącym do zachwiania naturalnego stanu istniejących ekosystemów. Odpady są narażone na wpływ warunków atmosferycznych takich jak wiatr, deszcz i słońce co sprzyja niekontrolowanej emisji zanieczyszczeń.
  • Zanieczyszczenie powietrzadzikie wysypisko śmieci bardzo często narażone jest na podpalenia lub samozapłon. Przy okazji pożaru giną nie tylko zwierzęta, ale także uwalniane są do powietrza toksyny takie jak np. dioksyny i furany. Substancje te są szkodliwe dla naszego układu oddechowego i przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych.
  • Przyciąganie much oraz szczurów – rozkładające się odpady przyciągają gryzonie oraz różnego rodzaju robactwo. Cześć z tych organizmów może przenosić choroby, a w skrajnym przypadku przyczynić się do rozwoju pandemii. Jeśli więc zależy nam na zdrowiu naszym oraz naszych najbliższych to nie należy podrzucać śmieci do przypadkowych miejsc. W przypadku gdy widzimy tego typu przypadki należy o ich występowaniu poinformować odpowiednie służby, które zorganizują usunięcie nagromadzonych śmieci, a sprawców ukarzą.

 

Dzikie wysypisko śmieci

Dzikie wysypisko śmieci

 

Zobacz też:

Jaki kosz na śmieci do segregowania?
Czym jest szambo ekologiczne?
Jak działa skład odpadów komunalnych?
Wywóz śmieci budowlanych
Pojemniki na odpady Kętrzyn
Pojemniki na odpady Kielce

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Osieck

3 godz temu