Jaki powinien być kosz na śmieci do segregowania?

Kosz na śmieci do segregowania to produkt wobec którego nikt z nas nie może przejść obojętnie. Wszystko to przez fakt, że selektywna zbiórka odpadów jest dzisiaj obowiązkiem i dotyczy każdego mieszkańca oraz przedsiębiorcy.

Zanim jednak dokonamy zakupy wybranego pojemnika, warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Nieprzemyślane zakupy sprawią, że jedynie powiększymy strumień nieczystości, zamiast skutecznie zapobiegać jego powstawaniu. Przeszukując Internet można natrafić na wiele ofert, które tytułowane są jako kosze na segregowane śmieci. Nie każdy z nich jednak będzie odpowiedni do prowadzenia czynności związanych z dzieleniem odpadów na 5 podstawowych frakcji. Wśród produktów dostępnych na rodzimym rynku uwagę zwracają przede wszystkim:

Jakie wyróżniamy kosze na segregowane śmieci?

  • Kosze wewnętrzne wolnostojącekosz na śmieci do segregowania może przybrać oblicze pojemnika, który ma z reguły pojemność od 10 do 60 litrów. Tego typu zbiorniki doskonale nadają się do wnętrza budynku i skutecznie pozwalają pogrupować odpady z podziałem na odpowiednie rodzaje. Kosze wolnostojące spotyka się dość często w szkołach albo np. w firmach lub urzędach. Ich zaletą jest możliwość swobodnego przemieszczania pojemnika z „miejsca na miejsce”. Atrybut ten sprawdza się np. podczas różnego rodzaju spotkań, gdzie występuje duże prawdopodobieństwo, że zostaną wygenerowane śmieci.
  • Kosze wewnętrzne modułowekosz do segregowania odpadów może składać się z kilku modułów. Zazwyczaj modułów tych jest od 3 do 5. Do zalet koszów modułowych włączyć możemy ich praktyczną użyteczność polegającą na bliskiej odległości pomiędzy jedną, a drugą komorą wrzutową. W ten sposób można skuteczniej zachęcić do segregowania odpadów nie tylko swoich najbliższych, ale także np. pracowników. Jeśli chodzi o wady pojemników modułowych to z pewnością jedną z nich będą dość spore gabaryty. Tego typu śmietniki nie sprawdzają się w małych pomieszczeniach, gdzie trzeba szanować przestrzeń.
  • Kosze zewnętrzne typu MGBkosz na śmieci do segregowania musi być na wyposażeniu każdej posesji w Polsce. W gminach, w których obowiązek jego zapewnienia nie leży po stronie firmy komunalnej należy go samodzielnie zakupić. Ważne jest, aby śmietniki zewnętrzne przystosowane były do śmieciarek. Aby tak było muszą one spełniać normę PN:EN 840-1. Kupując używane pojemniki na odpady warto także zadbać o to, aby ich kolorystyka była zgodna z przepisami i nie sprawiają problemów obsłudze śmieciarki. Kosze zewnętrzne tylu MGB mają od 60 do 360 litrów pojemności.
  • Kosze zewnętrzne typu PAzabudowa wielolokalowa oraz większe podmioty gospodarcze wymaga, aby skuteczniej odpowiadać na zmasowane potrzeby względem wytwarzania dużych ilości odpadów. Rekomendowane jest, aby w przypadku bloków, kamienic czy szeregowców używać większych pojemników na odpady. Takie kosze na segregowane śmieci powinny mieć co najmniej 1100 litrów pojemności, aby można było do nich wrzucać powstające nieczystości. W przypadku za małych zbiorników szybko zrobi się bałagan, który trzeba będzie uprzątnąć tracąc przy tym czas i energię. Oprócz takich usług jak np. wywóz gruzu Gdynia, można u nas także kupić pojemniki na odpady i kosze na segregowane śmieci.

Worki jako alternatywa do koszy na segregowane śmieci

Alternatywą do koszy na segregowane śmieci mogą być worki. W przypadku ich stosowania warto zaopatrzyć się w stojak, który pozwoli łatwiej z nich korzystać i uchroni śmieci przed niekontrolowanym dostępem ze strony zwierzyny leśnej oraz domowej. Trzeba przy tym pamiętać, aby jego konstrukcja była odporna na panujące warunki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg czy wiatr. Zdecydowanie bardziej polecamy zatem stojaki, które są wykonane np. z grubszego drewna, które o ile jest zaimpregnowane przetrwa przez długie lata.

W przypadku stojaków do segregacji nie warto zatem kierować się jedynie ceną, która potrafi być złudna i spowoduje konieczność ponowienia zakupu.

 

Kosz na śmieci do segregowania

Kosz na śmieci do segregowania

 

Zobacz też:

Co wrzucamy do niebieskiego pojemnika?
Czym są zmieszane odpady budowlane?
Jak powinno wyglądać prawidłowe składowisko odpadów?
Kontener 7m3 – standardowy kontener na gruz
Pojemniki na odpady Głogów
Pojemniki na odpady Gniezno

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Gorlice

19 min. temu