Gdzie wyrzucić jednorazowe e papierosy?

E-papierosy szturmem zaczęły zdobywać popularność już kilkanaście lat temu. Reklamowane były jako sposób na porzucenie nałogu i alternatywa dla zwykłego papierosa. Jednak tak naprawdę e-papierosy zawierające liquidy także są szkodliwe dla środowiska. Te wielorazowego użytku posiadają akumulatorki, czyli baterie-litowo jonowe. Jednorazowe także są wyposażone w baterie. I tu pojawia się pytanie, gdzie wyrzucić jednorazowe e papierosy.

Gdzie wyrzuca się jednorazowe e papierosy?

Wiele osób zastanawia się gdzie wyrzuca się jednorazowe e papierosy. Otóż odpowiedź nie jest jednoznaczna. Można spotkać się z opiniami, że e-papieros jednorazowy należy wyrzucić do kosza czarnego, a więc na odpady zmieszane. Tak rekomenduje choćby Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Należy wiedzieć, że odpady zmieszane trafiają do sortowni, gdzie przekazywane są recyklerom. Niektóre z nich mogą trafić do dalszego przetwarzania i produkcji paliw alternatywnych RDF, a inne trafiają do spalarni do specjalnych bezpiecznych dla środowiska pieców. Dzięki temu powstaje energia elektryczna, ciepło. Z kolei popioły wykorzystywane są przy budowie dróg. Jednocześnie pojawia się pytanie, czy aby nie należy wyrzucić jednorazowych e papierosów do odpadów elektrycznych, czyli do specjalnego pojemnika. Zatem, gdzie wyrzucać jednorazowe e papierosy? Jeżeli zawierają baterię alkaliczną, to rzeczywiście powinny raczej trafić do specjalnego kosza albo Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych czy też do punktu, gdzie zbierane są elektrośmieci. Na pewno będzie to najlepsze rozwiązanie. Warto zorientować się jakie warunki obowiązują w danym mieście lub gminie.

Gdzie wyrzucić jednorazowe e papierosy?

Liquid w e papierosach zawiera glikol polipropylenowy, glicerynę aromat, a także nikotynę, choć oczywiście istnieją tak zwane e papierosy zerówki, które jej nie zawierają. Maksymalna dopuszczalna ilość nikotyny w e papierosie w Polsce to 20 mg/ml. Jednorazowe papierosy zamiast akumulatora stosowanego w klasycznych e papierosach wyposażone są w baterie alkaliczne. Stąd wniosek i odpowiedź na pytanie, gdzie wyrzucić jednorazowe e papierosy brzmi – do kosza na odpady elektroniczne. W wielu miejscach w Polsce powstają takie punkty, gdzie można oddawać zużyte akumulatory i baterie. Warto wiedzieć, że jednorazowy papieros zawiera lit zawarty w bateriach. W samej Wielkiej Brytanii tygodniowo wyrzuca się 1,3 miliona elektronicznych papierosów jednorazowych, co stanowi źródło 10 ton litu rocznie, który mógłby zasilić 1200 Tesli. Widać zatem, że odpady jakimi są e papierosy jednorazowe to rzeczywiście „palący problem”. Warto wiedzieć, że zużyte epapierosy jednorazowe można również legalnie oddawać do sklepów, które je sprzedają. Są to np. punkty eSmokin World. Warto jeszcze poruszyć kwestię remontów i pozostającego po nim gruzu. Tego nie należy oddawać do PSZOK, chyba że ma się wypełnioną deklarację za gospodarowanie odpadami. Jeśli nie ma się dopełnionych formalności, to niestety nie można tego zrobić. Wywóz należy zlecić profesjonalnej firmie. Wywóz gruzu Katowice to gwarancja, że trafi on w odpowiednie miejsce, a Ty pozbędziesz się problemu ze swojego podwórka. Oczywiście możesz też oddać gruz osobie fizycznej. Może służyć do zasypywania rowów czy też utwardzania drogi dojazdowej do posesji. Ważne, by z gruzem odpowiednio postępować i w żadnym wypadku nie wyrzucać go do kontenerów przy domu opróżnianych przez pracowników służb komunalnych czy firmę wynajętą przez PSZOK. Należy znaleźć firmę, która zajmuje się wywozem gruzu, a także może wynająć kontener na gruz.

 

Gdzie wyrzucać jednorazowe e-papierosy?

Gdzie wyrzucać jednorazowe e-papierosy?

 

Zobacz też:

Wc serwis
Toaleta na działkę
Kontener na gruz
Gdzie wyrzucić styropian?
Przenośne toalety
Utylizacja opon

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Sanok

1 godz temu