Jaki ma kod odpadu azbest?

Azbest to nazwa handlowa dla minerałów włóknistych, które mają różnorodne zastosowanie w inżynierii i technice. Niegdyś powszechnie stosowany w budownictwie, po odkryciu jego szkodliwości dla ludzi i zwierząt, został wycofany z wielu sektorów, zwłaszcza budowlanego. Jego utylizacja powinna odbywać się zgodnie z precyzyjnie określonymi prawami i normami.

Kod odpadu azbest – co trzeba wiedzieć?

Odbiorem, przewożeniem i utylizacją azbestu (eternitu) zajmują się wyspecjalizowane firmy, które posiadają stosowne uprawnienia. Azbest objęty jest kodem odpadu 17 06 01. Natomiast materiały budowlane, które zawierają azbest, mają kod odpadu 17 06 05.

Przyjęcie odpadów z azbestem jest przeprowadzane wyłącznie przez podmioty zarejestrowane w BDO. Tego typu odpady mogą być składowane tylko w konkretnych składowiskach, które są w stanie zapewnić neutralizację tego produktu.

Jak pozbyć się azbestu?

Najczęściej konieczność pozbycia się azbestu występuje przy przeprowadzaniu prac remontowych, rozbiórki starych budynków czy częściowego ich wyburzania. Rozebrany czy też np. ściągnięty z dachu w postaci dachówek eternit powinien być składowany do czasu odbioru w miejscu, w którym nie będzie mu zagrażać mechaniczne uszkodzenie. Azbest jest najbardziej niebezpieczny, gdy zaczyna pylić – np. pod wpływem ścierania, łamania czy uderzana. Dlatego produkty wykonane z eternitu należy zabezpieczyć, najlepiej folią stretch.

Tak zabezpieczony azbest może być odebrany przez firmę specjalizującą się w tej procedurze. W przypadku inwestorów prywatnych konieczne jest dokonanie zgłoszenia do gminy, która zazwyczaj partycypuje w kosztach utylizacji azbestu lub pokrywa je całkowicie.

Przedsiębiorcy są zobowiązani do wypełnienia stosownych formalności i zgłoszenia w BDO powstania odpadu o kodzie 17 06 01 lub 17 06 05.

Jedynym skutecznym i zgodnym z prawem sposobem na pozbycie się azbestu jest jego utylizacja za pomocą profesjonalnej firmy zajmującej się gospodarką odpadami niebezpiecznymi.

 

Kod odpadu azbest

Kod odpadu azbest

Zobacz też:

Gdzie wyrzucić płyty cd?
Toaleta damska znaczek
Wywóz gruzu Łódź
Kontener na odpady budowlane
Gdzie wyrzucamy żarówki?

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Płock

5 godz temu