Jaki ma kod odpadu baterie?

Kod odpadu, jaki otrzymały baterie to 16 06 05 – zalicza się do niego inne baterie i akumulatory. Co warto wiedzieć o zużytych bateriach alkalicznych i innych?

Kod odpadu 16 06 05

Pod tym kodem znajdują się różnego rodzaju zużyte i używane baterie oraz akumulatory. Zalicza się do nich baterie alkaliczne, ale również litowe, niklowo-metalowo-wodorkowe, ogniwa guzikowe, baterie samochodowe i akumulatory samochodowe. Baterie oznaczone tym kodem mogą być również wykorzystywane w rozrusznikach, różnego rodzaju oświetleniach. Inicjatory zapłonu z pojazdów także zaliczane są do baterii.

Dlaczego baterie są niebezpieczne?

Odpowiednie przechowywanie, składowanie oraz utylizowanie zużytych baterii ma kluczowe znaczenie z perspektywy bezpieczeństwa i zdrowia publicznego, jak również z perspektywy środowiska.

W bateriach różnorodnego typu znajdują się substancje toksyczne, które mogą stwarzać zagrożenie dla ekosystemów. Dlatego pod żadnym pozorem baterie nie mogą być wyrzucane do śmieci zmieszanych lub innych frakcji śmieci i powinny być segregowane osobno, co umożliwia ich dalsze sprawne przetwarzanie.

Jak pozbyć się baterii?

Osoby fizyczne, które używają na co dzień baterii do prowadzenia gospodarstwa domowego, mogą wyrzucać je w specjalnie do tego celu przygotowanych pojemnikach, które najczęściej znajdują się w wielkopowierzchniowych sklepach, ale również dyskontach.

Z kolei przedsiębiorcy, produkujący większe ilości tego typu odpadów mogą potrzebować profesjonalnego wsparcia w ich odbiorze. Podpisując umowę z firmą zajmującą się specjalistycznym odbiorem oraz utylizacją odpadów, należy poinformować firmę o możliwości pojawiania się tego typu odpadów, jak np. akumulatory z pojazdów używanych na co dzień w firmie.

Przedsiębiorstwo pomoże w wypełnieniu formalności związanych z kartami BDO oraz dotrzymaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa i norm prawnych związanych z utylizacją tego typu odpadów.

 

Kod odpadu baterie

Kod odpadu baterie

 

Zobacz też:

Wywóz gruzu Kraków
Wywóz szamba cennik
Kolory koszy na śmieci
Oznaczenie toalety damskiej
Kontener na gruz Warszawa

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Radom

30 min. temu