Widomym znakiem naszej egzystencji są odpady. Świadczą one najdobitniej o tym, że świat wokół nas oparty jest na materii. Z nieczystościami mamy do czynienia w prawie każdej dziedzinie życia. Są one obecne w naszej pracy, na budowie oraz w domu. Wiele osób podejmowało już temat ich systematyki.

Z perspektywy pojedynczej osoby nie są jednak istotne ani kody odpadów, ani do końca ich skład chemiczny czy postać fizyczna. I choć zagadnienia te można zgłębiać bez końca to aby móc poradzić sobie z nieczystościami należy na nie spojrzeć nieco bardziej globalnie. Śmieci w naszym otoczeniu możemy podzielić na:

Śmieci w naszym otoczeniu – podstawowe grupy odpadów

  • Odpady komunalne – zmiany wprowadzone w naszym kraju w roku 2013 spowodowały, że znacznie wzrosła nasza świadomość ekologiczna. Kolejne nowelizacje ustaw sprawiły, że obecnie zbieramy 5 rodzajów odpadów. Metale i tworzywa sztuczne, bio, papier, szkło i nieczystości zmieszane to podstawowe grupy odpadów, które wytwarza każdy z nas. Źródłem ich pochodzenia jest nasza bieżąca konsumpcja. Można powiedzieć, że wyżej wymienione śmieci mają swoje źródło w zaspokajaniu potrzeb dnia codziennego. Oczywiście w powyższym stwierdzeniu jest tylko odrobina prawdy. Każdy z nas przecież choruje zużywając leki czy ogląda telewizję, wymieniając od czasu do czasu swój odbiornik. Zbiórką odpadów komunalnych zajmują się w chwili obecnej Gminy. Nie trzeba więc zawierać na ich odbiór odrębnych umów.
  • Odpady poremontowe – gruz, resztki tapet czy zerwane panele to śmieci, z którymi nie mamy do czynienia na co dzień, chyba że pracujemy akurat w branży budowlanej. Śmieci z drobnych prac remontowych można oddać do PSZOK lub pozbyć się ich przy okazji zbiórek mobilnych organizowanych przez Gminy. Wygodniejszą formą pozbycia się tego typu śmieci jest jednak zamówienie kontenera lub worka typu big bag. Dzięki tego typu posunięciu macie Państwo gwarancję, że zalegające śmieci nie opóźnią prac remontowych. Odpadów poremontowych nie można wrzucać do przydomowych śmietników. Złamanie tych zasad sprawi, że odpady nie zostaną odebrane przez służby komunalne, a Państwa zachowanie zostanie napiętnowane przez komórkę organizującą system zbiórki.
  • Odpady ciekłe – dzieci na fekalia używają takich określeń jak „kupa” czy „siku”. Jak widać uboczne produkty metabolizmu towarzyszą nam od najmłodszych lat. Póki ewolucja nie wymyśli czegoś innego to taki stan rzeczy na pewno nie ulegnie zmianie. A, że potrzeby fizjologiczne leżą u podstaw wszelkich piramid psychologicznych to musimy je załatwiać w przystosowanych do tego przybytkach. Jednymi z nich są oferowane przez nas toalety przenośne. Każdy z Państwa może je wydzierżawić w przypadku braku przyłącza kanalizacyjnego lub jego modernizacji. Zamówienia można dokonać w tym miejscu.
Podstawowe grupy odpadów

Podstawowe grupy odpadów

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać ozdoby świąteczne ?
Czego nie wyrzucać do pojemników na szkło ?
Toaleta na działkę
Gdzie wyrzucać opakowanie po mleku, jogurcie i maśle ?
Jakie kody odpadów wpisać do BDO ?
Zagospodarowanie odpadów w statystyce

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Lublin

2 godz temu