Odpady ostre – jak się z nimi obchodzić?

Odpady ostre – jak się z nimi obchodzić?

Odpady medyczne to szczególny rodzaj odpadów, które należy przechowywać w odpowiedni sposób. Wśród nich z kolei na dodatkową uwagę zasługują odpady ostre, których składowanie, jak łatwo się domyślić, wymaga szczególnych środków ostrożności.

Co warto na ten temat wiedzieć? Czytaj dalej niniejszy artykuł, a poznasz kilka istotnych informacji na ten temat!

Co to są odpady medyczne?

Zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, pod pojęciem tym rozumiemy takie rodzaje odpadów, które powstają w trakcie działań medycznych. Mowa tu zarówno o procedurach leczniczych, jak i o badaniach, ale tez o doświadczeniach naukowych związanych z dziedziną medycyny.

Lista tego typu odpadów jest dość długa i zawiera między innymi narzędzia wykorzystywane w medycynie (na przykład chirurgiczne), części ciała, pojemniki na krew, substancje konserwujące stosowane w ramach jej przechowywania, opatrunki, zainfekowane podkłady, gips, szpitalne ubrania jednorazowe, chemikalia i odczynniki medyczne, amalgamat stosowany w stomatologii itp.

Całą odrębną grupę tego typu odpadów stanowią różnego typu medykamenty, które również należy traktować jako rodzaj odpadu medycznego i których nie wolno wyrzucać do zwykłych śmieci. Co ciekawe – do odpadów medycznych należy zaliczyć również resztki żywności z oddziałów zakaźnych.

Gdy mowa o odpadach medycznych, obowiązują konkretne zasady, co do tego, jak można, a jak nie można z nimi postępować. W samych obiektach medycznych niewątpliwie konieczne jest użytkowanie specjalnych pojemników przeznaczonych właśnie na tego rodzaju odpady. Specjalnych, a więc dostosowanych do tego, aby można je było łatwo otworzyć i zamknąć (tak, aby zachować odpowiednią szczelność).

Oczywiście w zależności od tego, gdzie pojemnik się znajduje w placówce medycznej i co prawdopodobnie będzie w nim umieszczane, przydatne mogą być konkretne jego rozmiary, czy takie ułatwienia, jak przycisk do otwierania pokrywy stopą.

Pojemniki na ostre odpady medyczne

Na szczególną uwagę w tym temacie zasługują takie rodzaje odpadów medycznych, jak skalpele, igły do strzykawek, czy inne ostre przedmioty. Wynika to z tego, ze jak łatwo się domyślić, pojemniki na ostre odpady medyczne muszą być wykonane w taki sposób, aby uniknąć ryzyka ewentualnego ich przebicia – zarówno w momencie składowania w nich tego rodzaju odpadów, jak i w przypadku ewentualnego przenoszenia pojemnika.

Od razu warto tez dodać, że narzędzia chirurgiczne mają swój osobny kod w klasyfikacji odpadów, co ma znaczenie w przypadku oznaczania pojemników przekazywanych do odtransportowania w odpowiednie, przewidziane przepisami miejsce. Jaki jest więc kod na odpady ostre? Otóż narzędzia chirurgiczne i zabiegowe, podobnie jak ich ewentualne resztki, mają kod 18 01 01.

Tematów związanych z różnego rodzaju odpadami i sposobami ich przechowywania, miejscami składowania, czy ogólnie procedurami związanymi z ich zagospodarowywaniem jest wiele. Sporo z nich znajdziesz na blogu firmy Smieci.eu, której specjalnością jest wywóz gruzu Koszalin (a także inne miasta).

 

Odpady ostre medyczne

Odpady ostre medyczne

 

Zobacz też:

Odpady specjalne, skażone – jakie to odpady?
Wywóz odpadów budowlanych Bytom
Wybieramy miejsce pod kontener
Gdzie wyrzucać ziemię?
Pojemniki na odpady Ostrów Wielkopolski
Pojemniki na odpady Ostrowiec Świętokrzyski

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Osieck

19 min. temu