Wielu inwestorów staje przed dylematem czy lepiej wybrać szambo, czy oczyszczalnię. Każde rozwiązanie ma swoje zalety, ale też wady. Dziś się im przyjrzymy i odpowiemy Wam na pytanie, co wybrać.

Szambo czy oczyszczalnia – co jest lepszym wyborem?

Nie zawsze podłączenie do sieci wodociągowej jest najlepszym wyborem. Czasami podczas budowy domu okazuje się, że lepiej zdecydować się na szambo bądź oczyszczalnię. Prawda jest taka, że każde z tych rozwiązań może być dobre. Ale jednak trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki. Musicie też wiedzieć, że choć na pierwszy rzut oka szambo i przydomowa oczyszczalnia ścieków niewiele się od siebie różnią, to prawda jest taka, że różnice są olbrzymie, choćby biorąc pod uwagę montaż, koszty pracy czy efektywność. Na początek przyjrzyjmy się szambie. To nic innego jak zbiornik na nieczystości, który jest znany już od wielu lat. Koszt zbiornika może być różny. W dużej mierze zależy od materiału oraz wielkości. Zdecydowanie tańsze od zbiorników z tworzywa sztucznego są zbiorniki z betonu. Oba te rodzaje cechuje trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale szambo z betonu jest cięższe przez co montaż jest trudniejszy. Z drugiej strony jest bardziej odporne na obciążenia. Szambo zasadniczo można ustawić na każdej działce i tutaj nie trzeba przestrzegać wielu przepisów, wystarczy tylko pamiętać, że szambo powinno być zakopane w odległości wynoszącej minimum 5 metrów od drzwi i okien budynku mieszkalnego. Jeżeli na działce posiadacie studnię, to musicie posadowić szambo w odległości minimum 15 metrów właśnie od studni. Wbrew pozorom szambo nie musi być tylko jednym zbiornikiem, gdyż dostępne są też szamba dwukomorowe. Jedno jest pewne, są one bardziej zaawansowane technologicznie. Podzielone są pionową ścianką. W pierwszej części gromadzone są nieczystości grube, zaś w drugiej – nieczystości płynne. Takie rozwiązanie pozwala na pewną oszczędność, gdyż nie trzeba tak często wywozić nieczystości.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo – czas dowiedzieć się więcej na temat przydomowej oczyszczalni

Pewne jest to, że to rozwiązanie staje się coraz popularniejsze, ale też modne. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest swoistym układem, który składa się z osadnika gnilnego oraz drenażu rozsączającego. Ważne jest także to, że drenaż dzięki systemowi rur rozkłada zanieczyszczenia na proste związki mineralne, które nie są już groźne dla środowiska, ale też człowieka czy zwierząt. Woda rozsączana jest w gruncie czy też odprowadzana do rowu melioracyjnego. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem niezwykle ekologicznym, gdyż nieczystości zmieniane są w wodę, a więc nie trzeba obawiać się, że dojdzie do zanieczyszczenia środowiska. Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest jednak uwarunkowana konkretnymi przepisami. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że pomiędzy zbiornikiem wstępnego oczyszczania a studnią musi występować odległość wynosząca nie mniej niż 15 metrów. Do tego ciąg drenów rozsączających musi być zlokalizowany w odległości co najmniej 30 metrów od studni. Dostępnych jest kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków. Oczyszczalnia przydomowa czy szambo – co lepiej wybrać? Jeżeli zastanawiacie się, co wybrać, to pamiętajcie, że wszystko zależy od warunków gruntowych, ale też od dostępnego budżetu. Jeżeli jesteście już zdecydowani, to pamiętajcie o tym, aby oczyścić działkę z gruzu i tutaj polecamy Wam wywóz odpadów budowlanych z Poznania.

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Szambo czy oczyszczalnia, co wybrać?

Już na etapie planowania budowy domu musimy się zastanowić nad tym, czy wybrać szambo, czy oczyszczalnię. Każda z tych propozycji ma swoje plusy i minusy, które trzeba dokładnie przeanalizować. Przydomowa oczyszczalnia ścieków a szamba – jakie rozwiązanie spełni nasze oczekiwania?

Jeśli chodzi o szambo, jest to podziemny lub naziemny zbiornik bezodpływowy, do którego odprowadzane są ścieki z urządzeń kanalizacyjnych. Trzeba je regularnie opróżniać, przy czym ścieki są transportowane do komunalnej oczyszczalni. Czasami takie rozwiązanie jest koniecznością, zwłaszcza gdy budowa oczyszczalni nie jest opłacalna, występuje wysoki poziom wód gruntowych lub działka jest zbyt mała. Plusem jest to, że szambo można zastosować praktycznie na każdej działce. Zbiorniki są wykonywane przykładowo z betonu, tworzyw sztucznych, żelbetonu lub laminatów. Kolejnym atutem jest niższy koszt budowy szamba w porównaniu do przydomowej oczyszczalni.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest z kolei układem, który zazwyczaj bazuje na osadniku gnilnym i drenażu rozsączającym. Dochodzi do rozkładu zanieczyszczeń na związki mineralne, niegroźne dla otoczenia. Faktem jest, że przydomowa oczyszczalnia pozwala rozsączać oczyszczone ścieki do rowu melioracyjnego, rzeki lub gruntu. Można ją zbudować na działce o odpowiedniej wielkości, z zachowaniem określonych warunków gruntowych. W tej sytuacji wymóg minimalnej odległości od studnia może utrudniać zbudowanie oczyszczalni. Wśród zalet wyróżnić można ekologię, niskie koszty eksploatacji i łatwą obsługę.

Zobacz także:

Ile kosztuje wywóz śmieci dla firm?
Gdzie wyrzucać meble?
Gdzie wyrzucać odpady zielone?
Gdzie wyrzucać opakowania po oleju silnikowym?
Pojemniki na odpady Bydgoszcz
Pojemniki na odpady Bytom

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Radom

3 godz temu