Odpady motoryzacyjne były przez nas omawiane wielokrotnie. Nigdy jednak nie zajęliśmy się kwestią tego, gdzie wyrzucać opakowania po oleju silnikowym.

Gdzie wyrzucać opakowania po oleju silnikowym ?

Okazuje się, że temat ten nie jest wcale taki prosty i jednoznaczny jak w przypadku innych śmieci. Sposób zagospodarowania butelek po oleju silników zależy w dużej mierze od Gminy, a jakiej Państwo mieszkacie. Warto zatem w tym przypadku powołać się na przepisy lokalne i sprawdzić, gdzie może być zutylizowane tego typu opakowanie. W większości przypadków będzie to Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Istnieją jednak miejsca w Polsce, gdzie przeznaczeniem butelek po oleju silnikowym będą pojemniki na metale i tworzywa sztuczne. Osobną kwestią pozostaje jednak to, gdzie wyrzucać sam olej silnikowy, a nie tylko butelkę, w której jest on przechowywany. Okazuje się, że w tym przypadku mamy swego rodzaju wybór i możemy oddać tego typu substancję do:

  • stacji tankowania pojazdów,
  • punktów mechaniki pojazdowej,
  • autoryzowanych stacji obsługi pojazdów,
  • Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

 

Gdzie wyrzucać opakowania po oleju silnikowym ?

Gdzie wyrzucać opakowania po oleju silnikowym ?

Opakowania po oleju silnikowym do samochodu nie są jedynymi opakowaniami po olejach, które można spotkać w bezpośrednim sąsiedztwie naszych gospodarstw domowych.

Gdzie wyrzucić butelkę po oleju silnikowym?

Równie często można spotkać, zwłaszcza w domach jednorodzinnych opakowania po oleju silnikowym do motoroweru, kosiarki czy też wertykulatora. Każde z nich ma zazwyczaj wspólny mianownik, którym jest rodzaj materiału z jakiego zostało ono wykonane. Właściwie w 100% przypadków jest nim tworzywo sztuczne typu HDPE. W odróżnieniu od LDPE jest ono twardsze i bynajmniej w teorii lepiej zabezpiecza olej przed wydostaniem się go do środowiska. Jeśli więc wahamy się, gdzie wyrzucić butelkę po oleju silnikowym to powinniśmy uwzględnić to kryterium i tego typu nieczystości umieszczać w pojemnikach koloru żółtego.

Dobrze jest w taki sposób planować kupno olejów, aby zużywać je do „ostatniej kropli” i nie przechowywać ich w miejscach, które mogą doprowadzić do utraty jakości oleju. W ten sposób nie zrodzi się potrzeba utylizacji niepełnowartościowego oleju w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub u specjalistycznych podmiotów z branży odpadowej.

Dobre wykorzystanie oleju wpłynie również pozytywnie na nasz budżet. Ekologia i ekonomia to dziedziny, które się wzajemnie uzupełniają. Przy wszystkich naszych działaniach najważniejszy jest jednak zdrowy rozsądek, który pozwala nam żyć świadomiej i zachować naturalne ekosystemy dla przyszłych pokoleń.

 

Zobacz też:

Kody odpadów nieczystości poremontowych
Jak portal Smieci.eu wspiera firmy i klientów indywidualnych ?
Zakaz mieszania śmieci
Gdzie zamówić wywóz śmieci ?
Jaka będzie zima 2020 ?
Jak pozbyć się starych ubrań i butów ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Gdynia

2 godz temu