Żółte worki na śmieci – co do nich wrzucamy?

Żółte worki na śmieci – co do nich wrzucamy?

Dzięki segregacji śmieci można zaoszczędzić na kosztach wywozu odpadów, ale też można zrobić coś dobrego dla środowiska. Jednocześnie śmieci trzeba segregować do worków określonego koloru.

Dziś dowiecie się, co wrzucać do żółtych worków na śmieci.

Żółty worek na śmieci – co wrzucamy?

Segregacja śmieci jest coraz częściej wybierana przez mieszkańców domów prywatnych. Wiele gmin czy miast zresztą wymaga już od użytkowników segregowania śmieci, a gdy tego nie robią, to mogą otrzymać bardzo wysokie kary. Można je otrzymać też za niewłaściwe segregowanie śmieci. Nadal są miasta, gdzie nie ma powszechnego obowiązku segregacji, ale ze względu na koszty wywozu śmieci niesegregowanych, większość mieszkańców i tak je segreguje. Takie koszty często są wyższe nawet o 400 czy 500%. Sama deklaracja o segregowaniu śmieci tutaj nie wystarczy. Trzeba też robić to dobrze. Od 2017 r. obowiązuje w Polsce wspólny system segregacji odpadów. Zakłada on selektywne gromadzenie surowców wtórnych, ale też odpadów nie nadających się do wtórnego obiegu. Te przepisy usystematyzowały segregację i zdecydowanie ją ułatwiły. Dziś skupimy się na workach żółtych bądź koszach w kolorze żółtym. Służą one do gromadzenia metalu, ale też tworzyw sztucznych. Do tych śmieci zalicza się torebki foliowe czy też plastikowe, wszelkiego rodzaju materiały plastikowe, plastikowe butelki czy nakrętki, a także puszki, kapsle, metalowe pokrywki, folie aluminiowe, czy też metale kolorowe.

Żółte worki – co warto wiedzieć na temat segregacji?

W teorii segregacja wydaje się bardzo prosta. W końcu worki żółte służą do składowania plastików czy metali. Ale jednak czasem bardzo łatwo jest popełnić błąd, a mianowicie trzeba wiedzieć, że pewnych tworzyw sztucznych do worków żółtych wrzucać nie można. Zabronione jest wyrzucanie opakowań po lekach, ale też opakowań po substancjach, które powszechnie uznawane są za niebezpieczne. Nie można też wyrzucać zużytych odpadów higienicznych czy też artykułów wykonanych z połączenia tworzyw z materiałami. W opakowaniach nie może znajdować się żadna zawartość. Zabronione jest wyrzucanie brudnych opakowań. Wszelkiego rodzaju puszki czy też pudełka plastikowe muszą być wymyte. Oczywiście i od tego są wyjątki. Jeżeli np. chcecie wyrzucić plastikową butelkę po oleju, to musicie wiedzieć, że jej wymycie wymaga zużycia dużej ilości wody, a więc jest to zwyczajnie nieopłacalne także pod kątem ekologicznym. Dlatego też butelkę po oleju należy wrzucić do odpadów zmieszanych.

O czym jeszcze pamiętać podczas segregacji odpadów do worków żółtych?

Ministerstwo Środowiska rzeczywiście zachęca mieszkańców Polski do tego, by segregowali śmieci. Ale aby przynosiło to odpowiednie korzyści dla przyrody i recykling był możliwy, trzeba przestrzegać zasad. O ile można wyrzucać do worka żółtego opakowania po środkach czystości, tak nie można już wrzucać tam części samochodowych czy opakowań po olejach silnikowych. Zabronione jest wyrzucanie do żółtych worków zużytego sprzętu elektronicznego czy też AGD. W workach nie można też umieszczać zużytych baterii oraz akumulatorów bądź innych zużytych artykułów medycznych bądź uznawanych za potencjalnie niebezpieczne. Duże odpady poremontowe czy pobudowlane należy wyrzucać osobno i tutaj polecamy wywóz gruzu z Bydgoszczy.

 

Żółte worki do śmieci

Żółte worki do śmieci

 

Zobacz także:

Czy segregacja śmieci jest obowiązkowa?
Gdzie wyrzucać tonery ?
Gdzie wyrzucać wełnę mineralną ?
Gdzie wyrzucać zapalniczki?
Pojemniki na odpady Czerwionka-Leszczyny
Pojemniki na odpady Częstochowa

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Gdynia

10 min. temu