Wiele osób zastanawia się, czy segregacja śmieci jest obowiązkowa. I wyobraźcie sobie, że przepisy nie są tutaj wcale jednolite. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej, by nie popełnić błędu, gdyż za nieprzestrzeganie prawa można otrzymać wysoką karę finansową.
Wiele osób zastanawia się, czy segregacja śmieci jest obowiązkowa. Prawda jest taka, że w Polsce często przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie i czasami trudno za nimi nadążyć. Jeżeli zastanawiacie się więc, czy jesteście zobligowani do segregacji swoich odpadów, to w teorii tak, ale tylko w teorii. I od niej zaczniemy. Od 1 stycznia 2020 r. w Polsce segregacja odpadów jest obowiązkowa, ale nie oznacza to, że za brak segregacji będziecie otrzymywać kary finansowe. Jeżeli zadeklarujecie, że nie będziecie segregować śmieci, to otrzymacie dodatkową opłatę za brak segregacji. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeżeli zadeklarujecie, że segregujecie śmieci, ale nie będziecie tego robić. Również za nieodpowiednią segregację i popełniane błędy można otrzymać karę finansową. Zatem warto dowiedzieć się, jak ma wyglądać segregacja. Urząd miasta lub gminy po podpisaniu umowy może zaopatrzyć Was w worki do segregacji, w przypadku biedniejszych gmin właściciele mieszkań czy domów muszą zaopatrzyć się w nie we własnym zakresie. Jednak gdy worki są dostępne, to po każdym wywozie pracownicy służb komunalnych zostawiają je na posesji. Do składowania odpadów zmieszanych służą worki czarne i tu trafiają wszystkie te śmieci, które są zanieczyszczone i nie mogą być segregowane. Do worków żółtych wrzuca się metale i tworzywa sztuczne, które muszą być czyste. Z kolei do niebieskich trafia czysty papier, np. rolki po papierze toaletowym. Do worków zielonych wrzucamy szkło, a do brązowych odpady zielone, czyli bio.
Obowiązek segregacji śmieci w teorii obowiązuje i przede wszystkim dotyczy mieszkańców domów prywatnych. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku mieszkańców bloków. Jeżeli nagminnie nie przestrzegają przepisów, to koszty wywozu mogą być wyższe. Z segregacji śmieci można jednak być zwolnionym i tutaj wszystko zależy od gminy, w której mieszkacie. Otóż ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach daje im właśnie prawo do nadawania zwolnień z segregacji. Jednocześnie nie trzeba wcale podpisywać umowy w urzędzie miasta czy też gminy na wywóz odpadów, gdyż można korzystać z usług firm prywatnych i bardzo często oferują oni swoim klientom możliwość niesegregowania śmieci. Jak zapewne zauważyliście wywóz śmieci jest stosunkowo drogi. W dużej mierze też zależy od miejsca, w którym mieszkacie. Gminy mogą łączyć różne metody naliczania stawek, a przez to mają pełną dowolność w ustalaniu opłat za wywóz śmieci.
Sposoby naliczania często zależą od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość i ten wybierany jest najczęściej. Gminy mogą też postawić na naliczanie, biorąc pod uwagę ilość zużytej wody, wielkość powierzchni czy też na podstawie stawki ryczałtowej za gospodarstwo domowe. W przypadku trudnej sytuacji danej rodziny, gmina może zwolnić ich z takich opłat bądź je obniżyć. Są jednak śmieci, które wymagają osobnego wywozu i tutaj można zaliczyć odpady budowlane czy poremontowe. Polecamy wywóz gruzu z Bytomia.
Segregacja śmieci jest obowiązkowa
Zobacz także:
Kara za niesegregowanie śmieci
Gdzie wyrzucać ziemię?
Gdzie wyrzucić akumulator?
Gdzie wyrzucić gaśnicę?
Pojemniki na odpady Dąbrowa Górnicza
Pojemniki na odpady Dębica
1 godz temu