Czy segregacja śmieci jest obowiązkowa?

Czy segregacja śmieci jest obowiązkowa?

Wiele osób zastanawia się, czy segregacja śmieci jest obowiązkowa. I wyobraźcie sobie, że przepisy nie są tutaj wcale jednolite. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej, by nie popełnić błędu, gdyż za nieprzestrzeganie prawa można otrzymać wysoką karę finansową.

Obowiązek segregacji śmieci – co warto wiedzieć na ten temat?

Wiele osób zastanawia się, czy segregacja śmieci jest obowiązkowa. Prawda jest taka, że w Polsce często przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie i czasami trudno za nimi nadążyć. Jeżeli zastanawiacie się więc, czy jesteście zobligowani do segregacji swoich odpadów, to w teorii tak, ale tylko w teorii. I od niej zaczniemy. Od 1 stycznia 2020 r. w Polsce segregacja odpadów jest obowiązkowa, ale nie oznacza to, że za brak segregacji będziecie otrzymywać kary finansowe. Jeżeli zadeklarujecie, że nie będziecie segregować śmieci, to otrzymacie dodatkową opłatę za brak segregacji. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeżeli zadeklarujecie, że segregujecie śmieci, ale nie będziecie tego robić. Również za nieodpowiednią segregację i popełniane błędy można otrzymać karę finansową. Zatem warto dowiedzieć  się, jak ma wyglądać segregacja. Urząd miasta lub gminy po podpisaniu umowy może zaopatrzyć Was w worki do segregacji, w przypadku biedniejszych gmin właściciele mieszkań czy domów muszą zaopatrzyć się w nie we własnym zakresie. Jednak gdy worki są dostępne, to po każdym wywozie pracownicy służb komunalnych zostawiają je na posesji. Do składowania odpadów zmieszanych służą worki czarne i tu trafiają wszystkie te śmieci, które są zanieczyszczone i nie mogą być segregowane. Do worków żółtych wrzuca się metale i tworzywa sztuczne, które muszą być czyste. Z kolei do niebieskich trafia czysty papier, np. rolki po papierze toaletowym. Do worków zielonych wrzucamy szkło, a do brązowych odpady zielone, czyli bio.

Jak wygląda sposób naliczania opłat za wywóz śmieci?

Obowiązek segregacji śmieci w teorii obowiązuje i przede wszystkim dotyczy mieszkańców domów prywatnych. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku mieszkańców bloków. Jeżeli nagminnie nie przestrzegają przepisów, to koszty wywozu mogą być wyższe. Z segregacji śmieci można jednak być zwolnionym i tutaj wszystko zależy od gminy, w której mieszkacie. Otóż ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach daje im właśnie prawo do nadawania zwolnień z segregacji. Jednocześnie nie trzeba wcale podpisywać umowy w urzędzie miasta czy też gminy na wywóz odpadów, gdyż można korzystać z usług firm prywatnych i bardzo często oferują oni swoim klientom możliwość niesegregowania śmieci. Jak zapewne zauważyliście wywóz śmieci jest stosunkowo drogi. W dużej mierze też zależy od miejsca, w którym mieszkacie. Gminy mogą łączyć różne metody naliczania stawek, a przez to mają pełną dowolność w ustalaniu opłat za wywóz śmieci.

Sposoby naliczania często zależą od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość i ten wybierany jest najczęściej. Gminy mogą też postawić na naliczanie, biorąc pod uwagę ilość zużytej wody, wielkość powierzchni czy też na podstawie stawki ryczałtowej za gospodarstwo domowe. W przypadku trudnej sytuacji danej rodziny, gmina może zwolnić ich z takich opłat bądź je obniżyć. Są jednak śmieci, które wymagają osobnego wywozu i tutaj można zaliczyć odpady budowlane czy poremontowe. Polecamy wywóz gruzu z Bytomia.

 

Segregacja śmieci jest obowiązkowa

Segregacja śmieci jest obowiązkowa

Co to jest segregacja śmieci?

W pasek wyszukiwarek wiele osób wpisuje „segregacja śmieci co to jest” i „segregacja śmieci co do czego”. Nie jest to niczym szczególnym i nie świadczy źle o osobach, które chcą się dowiedzieć więcej o ekologii. Sam Internet nie da nam jednak odpowiedzi na wszystkie pytania. W XXI wieku wielu producentów poszczególnych dóbr chce się wyróżnić i stosuje nietypowy skład produktów co wynika z chęci bycia bardziej konkurencyjnym na wielu płaszczyznach. Na pytania segregacja śmieci co to jest” i „segregacja śmieci co do czego” odpowiedź wcale nie jest więc bardzo prosta. Jeśli trapią nas wątpliwości to najlepiej będzie przypatrzeć się opakowaniom, które zawierają zakupione przez nas towary lub np. produkty spożywcze. Wytwórca ma obowiązek umieścić na nich wskazówki dotyczące recyklingu. Już nawet powierzchowna analiza ustrzeże nas przed błędami związanymi ze złą segregacją odpadów. Zapraszamy do przyswajania tej wiedzy gdyż tylko wówczas śmieci będą miały szansę na odpowiednie zagospodarowanie. W razie pytań o selektywną zbiórkę odpadów zapraszamy także do naszych konsultantów.

Zobacz także:

Kara za niesegregowanie śmieci
Gdzie wyrzucać ziemię?
Gdzie wyrzucić akumulator?
Gdzie wyrzucić gaśnicę?
Pojemniki na odpady Dąbrowa Górnicza
Pojemniki na odpady Dębica

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Piła

2 godz temu