Co oznacza kod 18 01 02?

Kod odpadu 18 01 02 oznacza pewną grupę odpadów medycznych, które uznawane są za niebezpieczne ze względu na wysokie ryzyko epidemiczne. Prawidłowa klasyfikacja oraz odpowiedzialne przechowywanie i utylizacja tego typu odpadów jest kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa publicznego.

Odpady medyczne – szeroki zbiór

Zasadniczo wyróżnia się trzy grupy odpadów medycznych. Do pierwszej z nich zaliczane są odpady zakaźne – między innymi w tej grupie znajdują się odpady o kodzie 18 01 02.

Do drugiej grupy zalicza się materiały zakaźne nazywane wcześniej odpadami specjalnymi. W tej grupie można znaleźć chemikalia, leki cytotoksyczne czy odpady powstałe w wyniku wykonywywania amalgamatu dentystycznego.

Trzecia grupa do odpady medyczne inne niż niebezpieczne: na przykład niektóre leki, narzędzia chirurgiczne, chemikalia, które nie są wymienione w poprzednich grupach lub opakowania po lekach.

Jakie odpady zaliczane są do kodu odpadu 18 01 02?

Pod tym kodem klasyfikowane są części ciała i organy ludzkie, jak również pojemniki na krew i konserwanty służące do jej przechowywania. Stanowią one olbrzymie zagrożenie epidemiologiczne. Wiele szpitali i klinik posiada własne spalarnie dla tego typu produktów biologicznych, jednak nie wszystkie – w takim przypadku podpisanie umowy z profesjonalną firmą zajmującą się odbiorem odpadów medycznych jest jedynym sposobem na odpowiedzialne i zgodne z prawem postępowanie.

Jak magazynuje się odpady oznaczone kodem 18 01 02?

Warto wiedzieć, że w przypadku odpadów medycznych oznaczonych kodem 18 01 02 istnieją ścisłe przepisy regulujące ich przechowywanie. Po pierwsze, musi się to odbywać w temperaturze nie przekraczającej 10 stopni Celsjusza, a czas samego przechowywania nie może przekraczać 72 godzin.

Dlatego podpisanie umowy z rzetelną firmą zajmującą się odbiorem takich odpadów jest kluczowe do spełniania wymogów prawnych. Regularny, częsty odbiór medycznych odpadów ma niebagatelny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo publiczne, o czym powinna pamiętać każda placówka, w której powstają tego typu odpady.

 

Kod 18 01 02

Kod 18 01 02

Zobacz też:

Segregowanie śmieci
Gdzie wyrzucać płyty cd?
Kontener na odpady
Gdzie wyrzucać kartony po mleku?
Gdzie wyrzucamy żarówki?
Wywóz gruzu Warszawa

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Piła

6 godz temu