Co to są odpady komunalne?

Odpady komunalne to rodzaj nieczystości, który powstaje w wyniku naszego bytowania. Do grona tego rodzaju śmieci zalicza się cała grupa „20” katalogu odpadów, a także niektóre odpady z grupy „15”.

Nieczystości bytowe produkujemy przez całe nasze życiu, czyli od momentu narodzin aż do śmierci. Przeciętny mieszkaniec naszego kraju wytwarza niemal 400 kg odpadów rocznie. Oznacza to, że w trakcie swojej egzystencji pozostawi on po sobie ślad w postaci około 30 ton śmieci. Zadaniem całego społeczeństwa jest zatem nie tylko ograniczenie tej liczby nieczystości, ale także zapewnienie im fachowych metod recyklingu.

Nie dziwi zatem fakt, że odpady komunalne są traktowane priorytetowo zarówno przez elity rządzące jak i zwykłych obywateli. Do najczęściej spotykanych śmieci bytowych zaliczyć możemy:

Jakie znamy odpady komunalne?

  • Niesegregowane odpady komunalne – odpady bytowe mogą przybierać różną postać. Ich najtrudniejszą odmianą pod katem przygotowania do ponownego użycia są śmieci niesegregowane. W katalogu odpadów został im przypisany kod 20 03 01, a koszt ich utylizacji oraz odbioru waha się od 1000 do 2000 złotych. W trosce o nasze portfele oraz środowisko powinniśmy dążyć od tego, aby śmieci zmieszanych było jak najmniej.
  • Odpady zbierane selektywnieodpady komunalne pochodzą także ze zbiórki tzw. „selektów”. W Polsce zbierane są u źródła takie nieczystości jak metale, tworzywa sztuczne, papier, szkło oraz bio. Szerzej tematyka wywozu odpadów komunalnych została omówiona w tym artykule. Odbiorem śmieci segregowanych zajmują się podmioty, które posiadają odpowiednie decyzje i wpis do BDO. Oprócz transportowania śmieci komunalnych mogą one świadczyć także takie usługi jak np. wywóz gruzu Łódź.
  • Gabaryty – jeśli zapytamy kogoś o to, co to są śmieci komunalne może się zdarzyć, że nie wskaże on gabarytów. Tymczasem odpady te mają kod 20 03 07 i zaliczamy do nich takie śmieci jak np. stara sofa, łóżko lub komplet wypoczynkowy. Śmieci wielkogabarytowe wytworzone przez mieszkańców można za darmo dostarczyć do Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, oddać podczas mobilnej zbiórki nieczystości lub wynająć do nich kontener. Firmy lub instytucje muszą się pozbywać wymienionych wyżej nieczystości w sposób komercyjny.
  • Sprzęt elektro – na pytanie co to są odpady komunalne można udzielić wielu odpowiedzi. Jednym z przykładów takich nieczystości jest sprzęt elektro, który ma kod 20 01 36. Ścieżka postepowania z odpadami zasilanymi prądem jest podobna do pozbywania się gabarytów. Dodatkowo zbiórka odpadów elektro prowadzona jest także przez sklepy RTV i AGD, a także prywatne podmioty, które czasami oferują ich odbiór spod naszego domu.

 

Co to są odpady komunalne?

Co to są odpady komunalne?

 

Zobacz też:

Jak działa skład odpadów komunalnych?
Gdzie wyrzucać blistry po tabletkach ?
Gdzie wyrzucać butelkę po Domestosie ?
Gdzie wyrzucać doniczki ?
Wywóz odpadów budowlanych Poznań
Wywóz odpadów budowlanych Warszawa

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Radom

1 godz temu