Wszyscy są zgodni co do tego, ze składowisko odpadów nie powinno działać „na dziko” i musi być utrzymane zgodnie z określonymi zasadami, dzięki którym będzie ono bezpieczne dla środowiska oraz okolicznych mieszkańców. Co więcej warto na ten temat wiedzieć? Przyjrzyjmy się sprawie.

Rodzaje składowisk odpadów

Wyróżniane są trzy podstawowe kategorie tego rodzaju miejsc. Pierwsza z nich są składowiska niezorganizowane, które stanowią ogromny problem dla środowiska. W ich przypadku często dochodzi do niekontrolowanego nasiąkania gruntu (a w konsekwencji zanieczyszczanie wód gruntowych), czy emisji gazów. Słowem – jest to coś, co nie powinno mieć miejsca.

Drugą „odmianą” są składowiska pół-zorganizowane, w których częściowo chroni się grunt poprzez warstwy izolacyjne. W praktyce jednak niejednokrotnie nie jest to wystarczająca ochrona, a co więcej nadal zagrożeniem są rozmaitego typu pyły.

Wreszcie trzecim wariantem są składowiska zorganizowane, w których przypadku mowa nie tylko o całym szeregu zabezpieczeń, lecz również o starannie dobranej lokalizacji i o zweryfikowaniu kwestii związanych z wpływem na okoliczne środowisko.

Składowisko odpadów komunalnych – jak powinno być zbudowane?

A jak wygląda wzorcowe rozwiązanie tematów związanych ze składowaniem odpadów? Właściwe składowisko powinno być zaprojektowane i zarządzane w sposób zapobiegający przedostawaniu się zanieczyszczeń do środowiska. Powinno ono obejmować systemy wychwytywania i oczyszczania odcieku, jak również emisji gazów. Składowisko powinno również posiadać środki kontroli odpływu wody z deszczu i topnienia śniegu, takie jak wały i rowy. Dodatkowo, powinno być wyłożone materiałami nieprzepuszczalnymi, aby zapobiec zanieczyszczeniu wód gruntowych. Wreszcie, składowisko musi być odpowiednio monitorowane, aby zapewnić, że wszystkie odpady są usuwane bezpiecznie i nie przedostają się do środowiska.

Oczywiście należy również pamiętać o tym, żeby w razie ewentualnego zamknięcia danego składowiska, jego teren nadawał się do przeprowadzenia rekultywacji. Mowa tu nie tylko o zmianach w kierunku przywrócenia w danym miejscu warunków naturalnych – znane są również sytuacje, w których rekultywacja terenu polegała na jego przystosowanie do na przykład potrzeb budowlanych.

Rodzaje materiałów, jakie są wywożone na składowiska odpadów

Oprócz wspomnianego już powyżej zestawienia rodzajów składowisk ze względu na sposób, w jaki są one zorganizowane, istnieje również i inna klasyfikacja. Mowa tutaj o rozróżnieniu składowisk na podstawie tego, jakie materiały są na nie wywożone. To dość istotne, ponieważ w oczywisty sposób na przykład wywóz odpadów budowlanych Poznań powinien być kierowany na takie wysypisko, które zostało przystosowane do przyjmowania tego typu „ładunków”.

W praktyce więc mowa o podziale, w którym do osobnych kategorii zostaną przydzielone składowisko odpadów obojętnych oraz składowisko przyjmujące odpady niebezpieczne. Co więcej, jeszcze odrębną kategorię stanowić będzie składowisko odpadów komunalnych, które nie jest zaliczane ani do miejsc na odpady obojętne, ani do tych na niebezpieczne.

 

Składowisko odpadów

Składowisko odpadów

 

Zobacz też:

Kilka cech właściwego wysypiska śmieci
Odpady niebezpieczne – odbiór, transport, utylizacja
Oznaczenia toalet – skąd się wzięły i czy wszędzie są takie same?
Prawidłowa segregacja śmieci
Pojemniki na odpady Aleksandrów Łódzki
Pojemniki na odpady Andrychów
Pojemniki na odpady Augustów

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Płońsk

19 min. temu