Na czym polega kompostowanie odpadów?

Kompostowanie odpadów to proces, którego celem jest zmniejszenie ilości odpadów pochodzących z gospodarstwa domowego.

Może on zachodzić zarówno w warunkach tlenowych jak i beztlenowych. Efektem finalnym omawianego działania jest powstanie kompostu, który jest wysoko wydajnym nawozem, mogącym zasilić glebę i dostarczyć jej niezbędnych składników odżywczych. Kompostowaniem odpadów może, a nawet powinien zająć się każdy. W niektórych Gminach samodzielna produkcja kompostu jest  stosowana jako alternatywa do konieczności gromadzenia śmieci w brązowych pojemnikach na odpady.

Wbrew pozorom kompostowanie odpadów komunalnych można prowadzić zarówno w warunkach miejskich jak i na wsi. W mieście służą do tego celu specjalne pojemniki lub innego typu konstrukcje, które można zakupić np. w markecie budowlanym, a także wykonać samodzielnie.

Poza terenem miejskim kompostowanie można odbywać się na działce lub w ogrodzie. Samodzielne przetwarzanie odpadów organicznych w kompost sprzyja ochronie środowiska i sprawia, że odbiór śmieci jest tańszy. Mniej nieczystości trafia do instalacji komunalnych i nie musi być poddana procesowi zagospodarowania na skalę przemysłową.  W podobny sposób odbywać się jednak musi np. wywóz odpadów budowlanych Kraków.

3 sposoby na otrzymanie dobrego kompostu

Kompostowanie odpadów komunalnych wymaga stosowania kilku zasad. Do 3 najważniejszych zaliczyć możemy:

  1. Dbanie o odpowiednią proporcję odpadów liściastych i odpadów zawierających azot (np. skoszona trawa, resztki jedzenia) – aby w efekcie kompostowania odpadów powstał dobrej jakości nawóz, należy zadbać o proporcje składników wsadowych. Więc na ten temat można znaleźć w poradnikach ogrodniczy, które w dużej mierze są dostępne w Internecie.
  2. Odpowiednia wilgotność i wentylacja odpadów – chcąc otrzymać kompost, należy zadbać o właściwe warunki do jego produkcji. Kluczowym aspektem w tej materii jest odpowiednia wilgotność i wentylacja odpadów. Właśnie dlatego niektóre pojemniki do BIO wyposażone są dziurkowane ściany boczne i kratkę umożliwiającą nawiew świeżego powietrza.
  3. Regularne mieszanie odpadów w celu zapewniania odpowiedniego rozkładukompostowanie odpadów komunalnych musi odbywać się także poprzez regularne mieszanie całego ładunku materii organicznej. Tylko wówczas otrzymany nawóz będzie miał odpowiednie właściwości i zapewni optymalnym wzrost roślinom. Unikniemy wówczas sytuacji w której, jedna z partii towaru będzie miała większą lub mniejszą procentowo zawartość pierwiastków takich jak np. fosfor (obecny w kompoście w postaci fosforanu) od pozostałych.

 

Kompostowanie odpadów komunalnych

Kompostowanie odpadów komunalnych

 

Zobacz też:

Czym jest szambo ekologiczne?
Wywóz odpadów medycznych
Wywóz odpadów oraz właściwe pojemniki na odpadki
Zmiany w ustawie o odpadach w 2022 r.
Pojemniki na odpady Bielsk Podlaski
Pojemniki na odpady Bielsko-Biała

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Gdynia

29 min. temu