16 grudnia 2022
Odpady
#kompostowanie odpadów
#kompostownik
#nawóz organiczny
#ochrona środowiska
#śmieci.eu
#wywóz odpadów
Kompostowanie odpadów to proces, którego celem jest zmniejszenie ilości odpadów pochodzących z gospodarstwa domowego.
Może on zachodzić zarówno w warunkach tlenowych jak i beztlenowych. Efektem finalnym omawianego działania jest powstanie kompostu, który jest wysoko wydajnym nawozem, mogącym zasilić glebę i dostarczyć jej niezbędnych składników odżywczych. Kompostowaniem odpadów może, a nawet powinien zająć się każdy. W niektórych Gminach samodzielna produkcja kompostu jest stosowana jako alternatywa do konieczności gromadzenia śmieci w brązowych pojemnikach na odpady.
Wbrew pozorom kompostowanie odpadów komunalnych można prowadzić zarówno w warunkach miejskich jak i na wsi. W mieście służą do tego celu specjalne pojemniki lub innego typu konstrukcje, które można zakupić np. w markecie budowlanym, a także wykonać samodzielnie.
Poza terenem miejskim kompostowanie można odbywać się na działce lub w ogrodzie. Samodzielne przetwarzanie odpadów organicznych w kompost sprzyja ochronie środowiska i sprawia, że odbiór śmieci jest tańszy. Mniej nieczystości trafia do instalacji komunalnych i nie musi być poddana procesowi zagospodarowania na skalę przemysłową. W podobny sposób odbywać się jednak musi np. wywóz odpadów budowlanych Kraków.
Kompostowanie odpadów komunalnych wymaga stosowania kilku zasad. Do 3 najważniejszych zaliczyć możemy:
Zobacz też:
Czym jest szambo ekologiczne?
Wywóz odpadów medycznych
Wywóz odpadów oraz właściwe pojemniki na odpadki
Zmiany w ustawie o odpadach w 2022 r.
Pojemniki na odpady Bielsk Podlaski
Pojemniki na odpady Bielsko-Biała
29 min. temu