Wynajęto toaletę z umywalką
do miejscowości Poznań
6 min. temu

Wywóz odpadów medycznych

wywoz odpadow medycznych 400x300 - Wywóz odpadów medycznych
2021-10-04 Smieci

Wywóz odpadów medycznych to specyficzna gałąź gospodarki odpadami. Świadczony jest on przez podmioty, które posiadają odpowiednie decyzje i wiedzą jak postępować z tego rodzaju nieczystościami.

Kontener na odpady online

Do grupy odpadów medycznych zalicza się ogół substancji i przedmiotów, które powstają w związku z udzielaniem świadczeń medycznych. Ale odpady medyczne powstają także w naszych gospodarstwach domowych. To właśnie tego typu śmieci wytwarza każdy z nas, często zadając sobie pytania o ich utylizację. W tym kontekście zaliczyć możemy do nich przede wszystkim:

Wywóz odpadów medycznych

  • Lekarstwaodpady medyczne to np. lekarstwa, które każdy z nas trzyma w domowej apteczce. W momencie, gdy upłynie ich termin ważności musimy się ich pozbyć. Leków nie wolno wyrzucać do przydomowych pojemników na odpady, gdyż mogą one spowodować powstanie bakterii odpornych na wszystkie antybiotyki. Odpady medyczne można za darmo odstawić do PSZOK lub pozostawić w niektórych aptekach. Punkty apteczne nie mają obowiązku przyjmowania przeterminowanych lekarstw, ale część z nich prowadzi tego typu zbiórkę.
  • Igły oraz strzykawki – część leków musi być aplikowana za pośrednictwem igieł i strzykawek. W momencie ich zużycia należy się ich w sposób bezpieczny pozbyć. Podobnie jak w przypadku leków igły oraz strzykawki należy pozostawić w PSZOK – u. Osoby, które mają złożoną deklarację mogą to uczynić nieodpłatnie. Aby dowiedzieć się gdzie znajduje się najbliższy PSZOK należy odwiedzić stronę WWW lokalnego Urzędu Gminy.
  • Plastry, bandaże, bandaże i chusteczki higieniczne – jakby nie patrzeć plastry, bandaże i chusteczki higieniczne to odpady które mają kontakt z wydzielinami pochodzącymi z naszego ciała. Niekiedy mogą się pojawiać więc wątpliwości co z nimi zrobić. Tego typu odpady traktowane są jako odpady higieniczne i nie trzeba z nimi postępować w jakiś specyficzny sposób. Zgodnie z obowiązującym prawodawstwem należy je umieścić w pojemniku na odpady zmieszane.

 

Wywóz odpadów medycznych
Wywóz odpadów medycznych

 

Wywóz odpadów medycznych rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Wpływ na tego typu sytuację ma przede większa świadomość społeczna i stale zaostrzające się przepisy środowiskowe. 

Zobacz także:

Kontenery na gruz – zalety i zastosowanie.
Kontenery na odpady pobudowlane
Gdzie wyrzucać elektronikę ?
Gdzie wyrzucać stare szmaty ?
Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach ?
Gdzie wyrzucać puszki ?

Zamawiaj nasze usługi i opłacaj on-line przy pomocy aplikacji mobilnej
Pobierz aplikację