Jak utylizować odpady medyczne?

Wywóz odpadów medycznych to specyficzna gałąź gospodarki odpadami. Świadczony jest on przez podmioty, które posiadają odpowiednie decyzje i wiedzą jak postępować z tego rodzaju nieczystościami.

Do grupy odpadów medycznych zalicza się ogół substancji i przedmiotów, które powstają w związku z udzielaniem świadczeń medycznych. Ale odpady medyczne powstają także w naszych gospodarstwach domowych. To właśnie tego typu śmieci wytwarza każdy z nas, często zadając sobie pytania o ich utylizację. W tym kontekście zaliczyć możemy do nich przede wszystkim:

Wywóz odpadów medycznych

  • Lekarstwaodpady medyczne to np. lekarstwa, które każdy z nas trzyma w domowej apteczce. W momencie, gdy upłynie ich termin ważności musimy się ich pozbyć. Leków nie wolno wyrzucać do przydomowych pojemników na odpady, gdyż mogą one spowodować powstanie bakterii odpornych na wszystkie antybiotyki. Odpady medyczne można za darmo odstawić do PSZOK lub pozostawić w niektórych aptekach. Punkty apteczne nie mają obowiązku przyjmowania przeterminowanych lekarstw, ale część z nich prowadzi tego typu zbiórkę.
  • Igły oraz strzykawki – część leków musi być aplikowana za pośrednictwem igieł i strzykawek. W momencie ich zużycia należy się ich w sposób bezpieczny pozbyć. Podobnie jak w przypadku leków igły oraz strzykawki należy pozostawić w PSZOK – u. Osoby, które mają złożoną deklarację mogą to uczynić nieodpłatnie. Aby dowiedzieć się gdzie znajduje się najbliższy PSZOK należy odwiedzić stronę WWW lokalnego Urzędu Gminy.
  • Plastry, bandaże, bandaże i chusteczki higieniczne – jakby nie patrzeć plastry, bandaże i chusteczki higieniczne to odpady które mają kontakt z wydzielinami pochodzącymi z naszego ciała. Niekiedy mogą się pojawiać więc wątpliwości co z nimi zrobić. Tego typu odpady traktowane są jako odpady higieniczne i nie trzeba z nimi postępować w jakiś specyficzny sposób. Zgodnie z obowiązującym prawodawstwem należy je umieścić w pojemniku na odpady zmieszane.

 

Wywóz odpadów medycznych

Wywóz odpadów medycznych

 

Wywóz odpadów medycznych rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Wpływ na tego typu sytuację ma przede większa świadomość społeczna i stale zaostrzające się przepisy środowiskowe.

Zobacz także:

Kontenery na gruz – zalety i zastosowanie.
Kontenery na odpady pobudowlane
Gdzie wyrzucać elektronikę ?
Gdzie wyrzucać stare szmaty ?
Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach ?
Gdzie wyrzucać puszki ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Jędrychów

3 godz temu