Wiele osób stara się znaleźć informacje na temat tego, czym są odpady wielkogabarytowe, co świadczy o tym, że stanowią one nie lada problem. W końcu nie można tego typu śmieci wrzucać do zwykłych pojemników na odpady, czy też gospodarować nimi niezgodnie z przeznaczeniem.

Za tym, że temat gabarytów jest stale aktualny przemawiają fakty. Wystarczy spojrzeć, jaką popularnością cieszą się zbiórki organizowane w niektórych częściach kraju przez Gminy. Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że rok rocznie obejmują one coraz większy strumień nieczystości, które dzięki temu nie trafiają na „dzikie wysypiska”. Odpady wielkogabarytowe pod kątem odpadowym reprezentują kod 20 03 07. Są one zatem przedstawicielami śmieci komunalnych tzn. takich, które produkuje każdy z nas. W realiach obowiązujących przepisów środowiskowych można z nimi postąpić w następujący sposób:

Czym są odpady wielkogabarytowe ?

  • Zawieźć do PSZOK – oprócz wcześniej wspomnianych zbiórek śmieci, odpady wielkogabarytowe można dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Tego typu miejsce działa lub bynajmniej powinno działać na terenie każdej Gminy. Z PSZOK – u mogą skorzystać osoby, które obejmuje deklaracja odpadowa w danym gospodarstwie domowym. Jeśli więc, nie macie Państwo pomysły co zrobić ze starą szafą to PSZOK może okazać się jednym z najkorzystniejszych wyborów.
  • Wynająć kontenerodpady wielkogabarytowe są odbierane także na rynku usług komercyjnych. Możliwość ta powinna trafić przede wszystkim do świadomości przedsiębiorców. Firmy nie mogą bowiem korzystać z PSZOK – u, a wszelkie zmiany umeblowania wymagają od nich zagospodarowania odpadów wielkogabarytowych. Niestety nieczystości o ponadnormatywnym rozmiarze nie są tanie w zagospodarowaniu. Sposobność do ich ponownego wykorzystania jest raczej znikoma i trzeba się przygotować na poniesienie określonych kosztów. Oferty na wywóz gabarytów można poszukać u lokalnych dostawców takich jak np. wywóz gruzu Wrocław lub poprosić o to naszych konsultantów.
  • Przekazanie innej osobie – każdy z nas pamięta lekturę Zofii Nałkowskiej pt. „Granica”. Było w niej napisane, że „co dla jednych jest podłogą, to dla innych jest sufitem”. Wyżej przytoczoną sentencję można odnieść także do odpadów wielkogabarytowych. Część z mebli, które wyrzucamy może przydać się innym członkom społeczności. Idąc dalej tym tropem lepiej jest więc oddać komuś coś za darmo, niżli generować kolejne tony odpadów. Tylko w samych Katowicach w 2019 roku zebrano 7,4 tysiąca Mg, a liczby te stale rosną. Dobrym pomysłem na promowanie gospodarki obiegu zamkniętego jest dotarcie z informację o chęci wyzbycia się czego do szerokiego kręgu odbiorców. Przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” może tu być np. umieszczenie ogłoszeń w Internecie.

 

Czym są odpady wielkogabarytowe ?

Czym są odpady wielkogabarytowe ?

 

Zobacz też:

Utylizacja gruzu i odpadów budowlanych
Pojemności koszy na śmieci
Czego nie wrzucać do pojemnika na śmieci zmieszane ?
Wynajem ogrodzeń online
Organizacja punktu gospodarowania odpadami
Jakie są korzyści z wynajmu toalet online ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Kielce

4 godz temu