Wiele osób zastanawia się nad tym czego nie wyrzucać do pojemnika na śmieci zmieszane. Wpływ na taki stan rzeczy ma bardzo wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest oczywiście ogrom otaczających nas odpadów.

Z różnego rodzaju nieczystościami mamy do czynienia przy bardzo wielu okazjach. Można śmiało rzec, że prawie każde wydarzenie w naszym życiu odciska swoje piętno w postaci przedmiotów, których musimy się pozbyć. Należy jednak robić to w sposób rozsądny. Do rzeczy, które nie powinny znaleźć się w przydomowych koszach koloru czarnego zaliczyć możemy z całą pewnością:

Czego nie wyrzucać do pojemnika na śmieci zmieszane ?

  • Odpady budowlane – aby odpowiedzieć na pytanie czego nie wyrzucać do pojemnika na śmieci zmieszane, warto wcześniej poznać obostrzenia obowiązującego systemu odpadowego. Jego naczelną ideą jest ograniczenie strumienia nieczystości zmieszanych, a co za tym idzie także zmniejszenia ich masy. Odpady z budowy remontów i demontażu nie powinny być zbierane razem z typowymi resztkami pochodzącymi z naszych gospodarstw domowych. Miejscem ich przeznaczenia musi być punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (tzw. PSZOK) lub kontener zamówiony na rynku usług komercyjnych.
  • Gruz – gruz powstaje w naszych domach przy bardzo wielu okazjach. Wymiana płytek ceramicznych czy też wyburzenie ścianki działowej wiążą się z powstaniem sporej ilości odpadów o kodzie 17 01 07 i 17 01 01. Do grupy tzw. „odpadów kamiennych” niektórzy zaliczają także glebę oraz ziemię. Pod żadnym pozorem tego typu pozostałości nie wolno wyrzucać do pojemnika na śmieci zmieszane. Frakcja mineralna może nie tylko uszkodzić śmieciarkę, ale i znacząco zwiększyć koszty zagospodarowania odpadów.
  • Elektroniki – dylematy związane z tym czego nie wyrzucać do pojemnika na śmieci zmieszane obejmują również urządzenia zasilane prądem i bateriami. RTV i AGD (zwłaszcza te mniejsze) bardzo często zasila bowiem strumień nieczystości o kodzie 20 03 01. Jak wynika z ustawy, ale także i zdrowego rozsądku, elektronika również nie powinna trafiać do pojemników na odpady niesegregowane. Tego typu działanie może skutkować przedostaniem się do gleby i wód metali ciężkich, a ponadto zagrożone jest mandatem w wysokości do 5000 PLN.
  • Leków i opakowań po lekach – kiedy chorujemy paleta naszych odpadów powiększa się o kolejne dość kłopotliwe śmieci, które w jakiś sposób trzeba się pozbyć. Mowa tutaj oczywiście o opakowaniach po lekach, zużytych strzykawkach czy też innych substancjach z przemysłu farmaceutycznego. Nikogo nie trzeba przekonywać, że również i one nie mogą być wyrzucane do pojemników na śmieci zmieszane. Niekontrolowany wypływ leków może być wręcz dla nas zgubny. Przy sprzyjających warunkach możne on spowodować przykre konsekwencje w postaci powstania superbakterii.

 

Czego nie wyrzucać do pojemnika na śmieci zmieszane ?

Czego nie wyrzucać do pojemnika na śmieci zmieszane ?

 

Zobacz też:

Kody odpadów nieczystości poremontowych
Jak portal Smieci.eu wspiera firmy i klientów indywidualnych ?
Zakaz mieszania śmieci
Gdzie zamówić wywóz śmieci ?
Jaka będzie zima 2020 ?
Jak pozbyć się starych ubrań i butów ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Radom

6 godz temu