Każdy z nas przynajmniej raz zastanawiał się nad tym, gdzie wyrzucać odpady. Nie może to dziwić, skoro ich ogrom i różnorodność może przerażać. Z uwagi na troskę o środowisko nie powinniśmy ignorować tego typu tematów.

Wesprze nas w tym nie tylko obowiązujące prawodawstwo, ale i zdrowy rozsądek. Jak się okazuje śmieci można oddać do co najmniej kilku miejsc. Dla wielu osób, lista tego typu przybytków może okazać się sporym zaskoczeniem. Na chwilę obecną wygląda ona następująco:

Czy wiesz, gdzie wyrzucać śmieci ?

  • PSZOK – punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych jest ważnym ogniwem w gospodarowaniu odpadami. Można do niego dostarczyć bardzo wiele rodzajów śmieci. Jeśli więc macie Państwo do wyrzucenia gabaryty, drobne odpady poremontowe lub niewielkie ilości gruzu to będzie on panaceum na Wasze problemy. Aby dowiedzieć się gdzie mieści się właściwy dla Państwa PSZOK odwiedźcie stronę WWW Waszej Gminy. Będą tam podane nie tylko jego dane adresowe, ale i godziny otwarcia. Na niektórych terenach alternatywą dla PSZOK – u jest mobilna zbiórka odpadów. Polega ona na odbiorze śmieci bezpośrednio przez firmę komunalną z danej posesji. Jeśli więc nie wiecie Państwo gdzie wyrzucać odpady to PSZOK będzie jedną z możliwych odpowiedzi.
  • Apteka – apteki mało komu kojarzą się z miejscami służącymi wyrzucaniu śmieci. My również podpisujemy się pod tymi słowami z jednym małym wyjątkiem. Jeśli w Państwa szufladach, lodówkach i szafkach zalegają stare tabletki, syropy czy też maści można je za darmo tam odstawić. W tego typu punktach znajdują się specjalne pojemniki do których można włożyć niepotrzebne przedmioty, nic za to nie płacąc.
  • Sklep – dylemat pod tytułem gdzie wyrzucać odpady może przestać być nurtujący jeśli pod uwagę weźmiemy sklepy. Nawet małe podmioty handlu detalicznego są bowiem zaangażowane w zbiórkę odpadów. Odpady, które są przez nie zbierane to przede wszystkim sprzęt AGD i RTV oraz baterie. Wyżej wymienione przedmioty można również oddać do marketu elektrycznego, stosując zasadę 1:1 (nowy przedmiot za stary).
  • Skupy surowców wtórnych – butelki, puszki z aluminium a wreszcie i makulatura i tworzywa sztuczne to odpady, które są pożądane przez różnego rodzaju firmy recyklingowe. Z pomocą gdzie mieszczą się tego typu podmioty, przyjdzie nam wyszukiwarka Google. Niekiedy może się okazać, że nie tylko pozbędziemy się tam śmieci, ale i uzyskamy z ich sprzedaży pieniądze.
  • Firmy komunalne – wiele firm komunalnych zbiera niektóre odpady, które potem zagospodarowuje lub dalej odsprzedaje. Zazwyczaj można się u nich pozbyć takich odpadów jak elektronika czy też baterie. Każde z tego typu przedsiębiorstw ustala zasady i zakres ich przyjmowania indywidualnie.

 

Czy wiesz, gdzie wyrzucać odpady ?

Czy wiesz, gdzie wyrzucać odpady ?

 

Zobacz też:

Typowe odpady z remontu i budowy
Platforma zakupowa do wynajmu toalet
Gdzie wyrzucać elektronikę ?
Podstawowe grupy odpadów
Gdzie wyrzucać styropian ?
Rodzaje toalet przenośnych

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Sanok

1 godz temu