Nie raz, każdy z nas zadawał sobie pytanie, gdzie wyrzucać potłuczone szkło. Nie może to dziwić, gdyż materiał ten jest jednym z popularniejszych w naszym otoczeniu.

Ze szkła lub z artykułów szklano podobnych zbudowanych jest wiele przedmiotów w naszym otoczeniu. Talerze, szyby czy porcelana na naszym segmencie to tylko niektóre z nich. Warto zatem zapoznać się z tym, gdzie wyrzucać rozbite szkło, aby robić to zgodnie z obowiązującymi standardami. W artykule tym skupimy się na najpopularniejszych przykładach, które rozwieją Państwa wątpliwości i sprawią, że skuteczniej zadbacie o nasza planetę. Przejdźmy zatem do rzeczy:

Gdzie wyrzucać potłuczone szkło ?

  1. Gdzie wyrzucać porcelanę ?

Porcelana nie jest już w tej chwili tak popularna jak była w przeszłości. Nadal jednak wiele osób się w niej lubuje. Zdarza się, jednak że podczas porządków stłuczeniu ulegnie któryś z jej przedstawicieli. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest wyrzucenie pozostałości do pojemnika na odpady zmieszane. Przypominamy, że kosz ten powinien mieć kolor czarny lub zielony. Jeśli chcemy świadomie wyrzucić porcelanę to warto wcześniej zorientować się, czy może być ona coś warta. Dobrym sposobem na to jest nawiązanie kontaktu z miłośnikami staroci lub udanie się na targ czy jarmark, tego typu artefaktów.

  1. Gdzie wyrzucać lustro ?

Z góry uprzedzamy, że w kanon kwestii związanych z odpadami nie wpisuje się przesąd o tym, że za rozbicie lustra, grozi 7 lat nieszczęść. Zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest jednak otrzymanie ostrzeżenia o braku segregacji, jeśli chcielibyśmy wrzucić pęknięte lustro do zbiorników na szkło. Jedynym właściwym  miejscem jego przeznaczenia są bowiem śmietniki na nieczystości zmieszane lub Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

  1. Gdzie wyrzucać talerze ?

Każdy z nas stłukł w życiu przynajmniej kilka talerzy. Najczęściej dzieje się to podczas ich zmywania, a rzadziej w przypływie złych emocji. Gdy pojawi się dylemat co zrobić z ich pozostałościami to nie pozostaje nic innego jak podnieść klapę od kosza na śmieci zmieszane. Talerze nie nadają się do recyklingu i stanowi odpad resztkowy, który trzeba przeznaczyć do składowania.

  1. Gdzie wyrzucać rozbite szkło opakowaniowe ?

Rozbite szkło może pojawić się przy wielu okazjach. Suto zakrapiana impreza często kończy się w taki sposób, że któryś z gości da upust swojej fantazji i rozbije butelkę po wódce czy innym napoju wyskokowym. I nieważne czy zrobił to dla hecy (średnio śmieszny przykład), czy też o zgrozo świadomie to szkło opakowaniowe należy zgromadzić w pojemnikach lub workach koloru zielonego. Podobnie należy postąpić z butelkami po sokach, mleku czy innych cieczach służących konsumpcji.

  1. Gdzie wyrzucać szkło okienne ?

Wyburzenie szklarni, wymiana okien czy innych pomieszczeń, które były przeszklone jest kłopotliwa ze względu na dylematy odpadowe. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że wiele osób nie ma pojęcia co zrobić ze szkłem, które powstaje przy tej okazji. Interpretacje związane z jego zagospodarowaniem są przeróżne. Duża cześć osób chce wytłuczone szkło gromadzić ze szkłem opakowaniowym, co jest oczywistym błędem. Szyby różnią się swoimi właściwościami fizycznymi od butelek i w masie odpadów stanowią zanieczyszczenie. Taki zabieg może się więc zakończyć przykrymi konsekwencjami i sprawić, że jeszcze raz będziecie musieli Państwo przebrać śmieci. Najlepszym sposobem na pozbycie się szkła okiennego jest zawiezienie go do PSZOK lub zamówienie odpowiedniego kontenera w firmie wywozowej.  Zazwyczaj szkła nie można wyrzucać razem z innymi odpadami budowlanymi i musi być ono zagospodarowane odrębnie.

 

Gdzie wyrzucać potłuczone szkło ?

Gdzie wyrzucać potłuczone szkło ?

 

Zobacz też:

Podstawowe grupy odpadów
Gdzie wyrzucać styropian ?
Rodzaje toalet przenośnych
Koszty wywozu odpadów
Dzierżawa kabin online na jesień 2019 r.
Serwisowanie toalet przenośnych

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Gdynia

2 godz temu