Wiosna to dobry czas, aby zastanowić się, gdzie wyrzucać stare ubrania. W końcu właśnie wtedy najczęściej robimy porządki w naszej garderobie. W ślad za koniecznością wyrzucenia jej poszczególnych elementów, pojawia się cały szereg pytań i wątpliwości.

Kwestie tego, gdzie upłynnić to, co stało nam się zbędne nie są wcale takie proste. Odzież i obuwie zrobione są z różnych materiałów i nieraz można mieć wątpliwości, co z nimi zrobić. Na szczęście istnieje Internet, który pomoże nam w takiej sytuacji rozwiązać wszelkie dylematy. Jeśli więc cały czas myślicie o tym, gdzie wyrzucać stare buty i ubrania to ten artykuł powstał właśnie dla Was. Przejdźmy zatem do szczegółów. Wśród pytań, które budzą największe wątpliwości wyróżnić możemy :

Gdzie wyrzucać stare ubrania ?

  1. Gdzie wyrzucać stare zniszczone ubrania ?

Każdy z nas co jakiś czas musi odświeżyć garderobę. Nic przecież nie trwa wiecznie i nawet u najoszczędniejszych osób pojawiają się potrzeby zakupowe. Swetry, spodnie czy sukienki ulegają wraz z upływem czasu zniszczeniu. Tu i ówdzie mogą pojawić się dziury, czy też przetarcia. Jeśli wiec nasze ubranie stało się stare i zniszczone, albo dawno wyszło z mody to pozostaje nam je, albo zawieźć do PSZOK, albo wyrzucić do pojemnika na śmieci zmieszane. O to, czy PSZOK przyjmie tego rodzaju rzeczy warto zapytać w Gminie, aby nie tracić niepotrzebnie czasu na zbędne wyprawy, które zakończą się fiaskiem.

  1. Gdzie wyrzucać buty ?

Mówi się, że w butach i torebkach lubują się wszystkie kobiety. Przeciętna przedstawicielka płci pięknej ma przynajmniej kilka par obuwia, które ubiera w zależności od okazji oraz tak, aby zachować spójność z resztą garderoby. Jeśli jednak buty wyjdą z mody, czy zwyczajnie braknie na nie miejsca to warto rozważyć, gdzie wyrzucać stare buty. Finalnym przeznaczeniem butów powinien być kosz na śmieci zmieszane, pojemnik do zbiórki odzieży lub PSZOK. Jeśli buty nie są zniszczone można spróbować sprzedać je znajomym lub wystawić na aukcji w jednym z serwisów Internetowych. Markowe obuwie osiąga tam nieraz zawrotne ceny. W niektórych przypadkach tak uzyskane środki pozwolą z powodzeniem na zakup nowej pary.

  1. Gdzie wyrzucać tkaniny ?

Takie przedmioty jak pościel, prześcieradła, obrusy czy narzuty nazywa się umownie tkaninami. Je również trzeba czasami wyrzucić, aby zrobić miejsce na ich zamienniki. Zgodnie z obowiązującym prawem należy je dostarczyć do PSZOK lub w razie braku takiej możliwości wyrzucić do czarnego zbiornika na śmieci.

Najczęściej popełniane błędy w temacie pod tytułem „gdzie wyrzucać zużyte ubrania”

Wyrzucanie starych ubrań i butów nie jest wcale takie proste. Powodem takiego stanu rzeczy są przede wszystkim materiały, które są używane do ich produkcji. Bardzo często mogą one wprowadzać w błąd nasze zmysły i powodować szereg komplikacji. Wiele osób umieszcza stare ubrania, bieliznę i buty w pojemnikach na tworzywa sztuczne. Tymczasem za tego typu działania można nie tylko dostać ostrzeżenie o braku segregacji, ale i narazić się na zwiększenie opłaty za wywóz nieczystości.

Alternatywne sposoby zagospodarowania zużytych, starych i zniszczonych ubrań, bielizny i butów

Przy okazji odejścia kogoś bliskiego pojawia się problem zawartości jego szaf. W wielu przypadkach są one wypełnione po brzegi i trzeba się ich jakoś pozbyć.

Jeśli więc odzieży jest naprawdę dużo i za bardzo nie wiadomo gdzie wyrzucać zniszczone ubrania to z pomocą mogą przyjść firmy komunalne. W realiach naszego kraju bardzo wiele firm posiada w ofercie kontenery, które mogą posłużyć do ich wywozu.

Zużyta odzież i tkaniny mogą przyjmować bardzo różną postać. Z tego też względu nie ma jednego kodu odpadu, który oddałby złożoność tego zagadnienia. Przyjmuje się, że ubrania i buty pochodzące od osób prywatnych mają kod 20 01 10, a tkaniny 20 01 11. Bywa jednak, że problem z pozbyciem się obuwia, bluzek, swetrów czy garniturów mają także firmy produkcyjne. Najczęściej ma on związek z uszkodzeniami, zawilgoceniem czy też innymi defektami. Wówczas ich oznaczenie może być bardzo różne i sprowadzać się do takich kodów jak: 16 03 04 czy też 04 02 09. Wywóz śmieci odzieżowych odbywa się na drodze komercyjnej. Wymaga więc on sporządzenia testów zgodności odpadu i podpisania umowy na odbiór (bądź jednorazowego zlecenia).

Część odzieży może zostać ponownie zagospodarowana i stanowić wkład do produkcji paliwa alternatywnego, używanego powszechnie w cementowniach.

Każdy kto aktualnie nie ma za bardzo pomysłu na to gdzie wyrzucać stare ubrania powinien wziąć pod uwagę zbiórki organizowane tak przez Gminę jak i instytucje charytatywne. Tym ostatnim bardzo zależy na pozyskaniu odzieży w dobrym stanie do prowadzenie przez nie działalności dobroczynnej. Dobrym sposobem na pozbycie się odzieży z której wyrosły nasze dzieci jest także oddanie jej do domu dziecka czy też popytanie znajomych, czy nie chcieliby jej dla swoich latorośli.

 

Gdzie wyrzucać stare ubrania ?

Gdzie wyrzucać stare ubrania ?

 

Jak widać istnieje cały szereg sposobności do pozbycia się problemu odzieżowego i zwolnienia miejsca w szafach. My zdecydowanie oponujemy za ich ponownym zagospodarowaniem i jak najdłuższym podtrzymaniem przy życiu.

Zobacz też:

Procedura wynajmu toalet online
Dlaczego warto wynająć kabinę online ?
Typowe odpady z remontu i budowy
Platforma zakupowa do wynajmu toalet
Gdzie wyrzucać elektronikę ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Łódź

9 min. temu