Gdzie wyrzucać taśmę klejącą ?

Gdzie wyrzucać taśmę klejącą ?

Taśma klejąca używana jest przez nas przy bardzo wielu okazjach. Standardowo wykorzystujemy ją zarówno podczas prac biurowych jak i remontów.

Nie ma się co dziwić, skoro potrzeba szybkiego przyklejenia czegoś, czy też zabezpieczenia powierzchni przed np. tynkiem czy farbą dotyczy każdego z nas.

Gdzie wyrzucać taśmę klejącą ?

Historia taśmy klejącej jest bardzo ciekawa. Wynaleziona została ona przez inżyniera z firmy 3M w latach „30” dwudziestego wieku. Pierwszych taśm klejących używało się w warsztatach samochodowych. Malo kto wie, że na początku taśma klejąca posiadała jedynie klejące obrzeża. Z tego właśnie względu przylgnęła do niej nazwa „szkocka”. Do dziś w sprzedaży można spotkać taśmy klejące, które mają nazwę „scotch tapes”. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi i taśmy klejące. Dziś są to profesjonalne produkty, których używa się do bardzo wielu celów.

W sprzedaży spotyka się między innymi taśmy montażowe oraz tzw. „duct tape”, które pierwotnie zostały stworzone przez armię amerykańską do uszczelniania skrzyń z amunicją.

Niezależnie od rodzaju bohatera naszych dzisiejszych rozważań bardzo często pojawia się pytanie, gdzie wyrzucać taśmę klejącą. O taśmy klejące pytają bowiem zazwyczaj osoby, które interesują się ekologią i zadają nam również pytania o to, gdzie wyrzucać kasety VHS.  Nie może to dziwić skoro jest ona wykonana z tworzywa sztucznego i czysto teoretycznie powinno się ją wyrzucać do pojemnika na tworzywa sztuczne. Na chwilę obecną jest to jednak błędem, gdyż nie prowadzi się recyklingu taśm klejących.  Wobec powyższego jedynym właściwym miejscem gdzie można ją umieścić jest kosz na śmieci zmieszane.

 

Gdzie wyrzucać taśmę klejącą ?

Gdzie wyrzucać taśmę klejącą ?

 

Prawidłowa utylizacja taśmy klejącej

A co z kartonem oklejonym taśmą? Możesz ją zerwać podczas rozkładania pudła, lecz nie ma takiej potrzeby i nikt tego od Ciebie nie wymaga. Taka taśma pozostawiona na kartonie nie wpłynie niekorzystnie na proces recyklingu. Papier jest w pierwszej jego fazie namaczany, a wówczas odłączają się od niego wszelkie dodatkowe elementy np. zszywki, plastikowe okienka i oczywiście taśma klejąca. Niektórzy sprzedawcy w ramach działań proekologicznych rezygnują z klasycznej taśmy klejącej na rzecz papierowej i kupujący bez wyrzutów sumienia umieszczają ją w pojemniku na papier. Ciekawostka jest taka, że klej, który się na niej znajduje, także może niekorzystnie wpływać na pracę urządzeń wykorzystywanych do odzyskiwania surowców wtórnych. Wciąż jednak tradycyjna taśma klejąca będzie generowała większą ilość odpadów.

Jak zatem powinna wyglądać utylizacja taśmy klejącej? Każdorazowo wyrzucaj ją do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Nie zdejmuj jednak z kartonów, chyba że zostały nią szczodrze owinięte.

Zobacz także:

Czego nie wyrzucać do żółtych pojemników na odpady ?
Gdzie wyrzucać odpady kuchenne ?
Gdzie wyrzucać zabawki ?
Gdzie wyrzucać odpady ?
Kalkulator kosztów ogrodzenia budowy

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Przysucha

1 godz temu