Czym jest rtęć? Dlaczego jest szkodliwa? Ponieważ od lat mówi się, że jest ona toksyczna dla człowieka, wyjaśniamy gdzie i jak zutylizować rtęć.
Rtęć to substancja, która ma wiele właściwości nieznanych innym pierwiastkom z tablicy Mendelejewa. Jako jedyny metal przyjmuje ona postać ciekłą w temperaturze pokojowej. Uchodzi za pierwiastek najbardziej toksyczny (zaraz po plutonie). Znajduje się np. w kosmetykach (tuszach do rzęs, cieniach do powiek, kremach rozjaśniających), amalgamacie stomatologicznym, a nawet w niektórych szczepionkach.
Głównym argumentem przemawiającym za tym, że rtęć jest szkodliwa, jest fakt, że nie podlega ona procesom przemiany w postać nieszkodliwą. Nawet niewielka ilość, która przedostaje się do organizmu, może prowadzić do zatrucia. Staje się więc zagrożeniem dla ludzi i przyrody. Trafiając do wód powierzchniowych, dzięki mikroorganizmom, przemienia się w metylortęć, która jest najbardziej toksyczną formą. Na nasze nieszczęście, metylortęć można znaleźć między innymi w spożywanych przez nas rybach. U człowieka rtęć dostaje się do organizmu przez układ pokarmowy, oddechowy oraz przez skórę. Jest więc substancją szkodliwą.
Dzięki swoim właściwościom, substancja ta wykorzystywana jest również np. w przemyśle. Rtęć, która ma symbol Hg nie ma jednak zbyt wielu pozytywnych właściwości. Tak ona sama, jak i jej związki, są silnie toksyczne i mają zgubny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego tak ważna jest odpowiedź na pytanie jak zutylizować rtęć.
Zazwyczaj problem tego, gdzie wyrzucić rtęć, pojawia się w momencie, gdy stłucze nam się termometr. Kiedy mamy do czynienia z tego typu sytuacją, należy zachować ostrożność i rozpocząć od podstawowych działań. W tym celu trzeba zebrać drobinki rtęci np. za pomocą płaskiej łopatki lub kartki papieru do szczelnego pojemnika. Może to być np. słoik. Warto podczas tej czynności zabezpieczyć usta i nos maseczką. Pamiętaj, by pojemnik wypełnić zimną wodą, a wszystkie czynności wykonywać w rękawiczkach ochronnych. W takim przypadku trzeba też wiedzieć, że pojemność słoika nie może przekraczać 2 litrów. Trzeba w nim umieścić tylko i wyłącznie odpady pochodzące z termometru, bez folii czy papieru.
Rtęć jest niewątpliwie materiałem niebezpiecznym. W takim przypadku trzeba szczególnie zadbać o jej zabezpieczenie i wyrzucić w odpowiednim miejscu. Jak zutylizować rtęć?
Najpierw musimy zebrać rtęć, która wydostała się np. z termometru. Rtęci nie powinno się zbierać odkurzaczem, ani wysypywać jej do pojemnika na śmieci zmieszane. Słoik z zebraną rtęcią musi trafić do pojemnika na substancje niebezpieczne, skąd zostanie przekazany do utylizacji. Właściwym miejscem jej przeznaczenia jest PSZOK lub miejsce wskazane przez lokalny oddział Sanepidu. To właśnie PSZOK będzie jednak najlepszym adresem.
Może się też okazać, że termometr rtęciowy nie został uszkodzony, ale chcemy go wyrzucić. Z całą pewnością nie można go wrzucić do zwykłego kosza na śmieci. Do odbierania takich odpadów są między innymi apteki. Nie zawsze jednak dysponują one odpowiednimi pojemnikami do przechowania takiego termometru. Alternatywą są więc znów wspomniane PSZOK – i.
W domowych warunkach z odpadem w postaci rtęci spotkać się można zazwyczaj wyłącznie po rozbiciu tradycyjnego termometru rtęciowego. Chociaż zakup takiego przedmiotu jest już od 2009 niemożliwy, w wielu polskich domach wciąż znajdują się starej daty termometry tego typu.
Gdy dojdzie do ich stłuczenia, koniecznie należy jak najszybciej pozbierać rtęć. Nie można tego robić z użyciem odkurzacza (niezależnie od tego, czy jest on workowy czy nie), ponieważ rtęć absolutnie nie może trafić do odpadów zmieszanych ani kanalizacji. Rtęć trzeba zbierać w rękawiczkach najlepiej do szklanego pojemnika, np. słoika, a następnie przekazać go do punktu selektywnej zbiórki odpadów albo miejsca wskazanego przez lokalny oddział Sanepidu do utylizacji tego typu substancji. To samo tyczy się resztek po termometrze, które mimo wykonania z metalu i szkła, nie powinny być wyrzucane do odpadów segregowanych.
Rtęć jest wysoce toksycznym metalem, a śmiertelna dawka rtęci wynosi od 0,2 do 1 grama w spożyciu doustnym. Z tego też względu Unia Europejska zdecydowała się na wycofanie tego typu termometrów z obiegu i zastąpienie ich odpowiednikami z bezpiecznymi dla zdrowia produktami lub termometrami elektronicznymi.
Zobacz też:
Koszt wynajmu toalet
Częstotliwość serwisowania toalet
Co można wrzucać do kontenerów na gruz?
Miejsce posadowienia toalet
Gdzie zamówić toaletę?
Kod odpadu
13 min. temu