Rtęć to substancja, która ma wiele właściwości nieznanych innym pierwiastkom z tablicy Mendelejewa. Jako jedyny metal przyjmuje ona postać ciekłą w temperaturze pokojowej.

Gdzie wyrzucić rtęć ?

Dzięki swoim właściwością substancja ta wykorzystywana jest np. w przemyśle. Rtęć, która ma symbol Hg nie ma jednak jedynie samych pozytywnych właściwości. Tak ona sama jak i jej związki są silnie toksyczne i mają zgubny wpływ na nasze zdrowie. Zazwyczaj problem tego, gdzie wyrzucić rtęć pojawia się w momencie, gdy stłucze się nam termometr. Kiedy mamy do czynienia z tego typu sytuacją należy zachować ostrożność i zebrać drobinki rtęci np. za pomocą płaskiej łopatki lub kartki papieru do szczelnego pojemnika. Warto podczas tej czynności zabezpieczyć usta i nos maseczką. Rtęci nie powinno się zbierać odkurzaczem, ani wysypywać jej do pojemnika na śmieci zmieszane. Właściwym miejscem jej przeznaczenia jest PSZOK lub miejsce wskazane przez lokalny oddział Sanepidu.

 

Gdzie wyrzucić rtęć ?

Gdzie wyrzucić rtęć ?

Co zrobić z rtęcią?

Rtęć jest niewątpliwie materiałem niebezpiecznym. W takim przypadku trzeba szczególnie zadbać o jej zabezpieczenie i wyrzucić w odpowiednim miejscu. Gdzie wyrzucić rtęć? Przede wszystkim, tak jak już wspominaliśmy, PSZOK będzie tu właściwym adresem. Można też sprawdzić, czy w waszym mieście odbywa się zbiórka odpadów problemowych. Termometr najlepiej zabezpieczyć oryginalnym etui na wypadek uszkodzenia. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy np. termometr w którym znajduje się rtęć zostanie zbity. Aby zapobiec rozpylaniu się rtęci w powietrzu nie można po prostu jej odkurzyć. Najlepiej zbierać rtęć tekturą bądź papierem. Następnie należy przełożyć tego typu odpady do słoika, który można szczelnie zamknąć. Pamiętajcie, by wypełnić go zimną wodą, a wszystkie czynności wykonywać w rękawiczkach ochronnych. W takim przypadku trzeba też wiedzieć, że pojemność słoika nie może przekraczać 2 litrów. Trzeba w nim umieścić do tego tylko i wyłącznie odpady pochodzące z termometru, bez folii czy papieru. Słoik musi trafić do pojemnika na substancje niebezpieczne, następnie zostanie przekazany do utylizacji.        

Zobacz też:

Koszt wynajmu toalet
Częstotliwość serwisowania toalet
Co można wrzucać do kontenerów na gruz?
Miejsce posadowienia toalet
Gdzie zamówić toaletę?
Kod odpadu

Nasza aplikacja mobilna

Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Sanok

5 godz temu