Jaki mają kod odpadu świetlówki?

Kod odpadu świetlówki budzi duże wątpliwości zarówno wśród osób prywatnych, jak i właścicieli sklepów, do których są one dostarczane. I nie ma się co temu dziwić, bowiem świetlówki nie należą do typowych odpadów komunalnych, dlatego tak trudno jest je sklasyfikować. Oto co musisz wiedzieć o tym, kiedy i gdzie wyrzucić zużyte świetlówki i jaki nadać im kod odpadu!

Świetlówki, lampy fluorescencyjne, które powstają w przedsiębiorstwie, ogólnie klasyfikuje się, jako odpad w grupie 16. Jednak dla odpadów komunalnych taka klasyfikacja nie będzie już prawidłowa. To właśnie ten podział budzi najwięcej różnorodnych pytań, z którymi borykamy się na co dzień.

Gdzie wyrzucić zużyte świetlówki i jak je właściwie sklasyfikować?

Jak zwykle odpowiedź na to pytanie znajdziemy w odpowiednim zapisie Ustawy zgodnie z którą każdy rodzaj odpadu należy dopasować do danej grupy, podgrupy, by nie był niebezpieczny.

Pod jakim kodem zgodnie z tym zapisem Ustawy, należy klasyfikować świetlówki? Pod kodem 16 02 13 klasyfikowane są jako zużyte urządzenia zawierające niebezpieczne elementy inne niż wymienione w 16 02 09 do 16 02 12, natomiast pod kodem 20 01 21, jako lampy fluorescencyjne.

Co do drugiego przypadku należy wziąć pod uwagę wysegregowanie takich śmieci z różnorodnych odpadów komunalnych.

Co zrobić ze zużytymi świetlówkami? Pamiętaj o tych wskazówkach!

Zużyte świetlówki można posegregować zgodnie z opisaną grupą i podgrupą, ale można też oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów, jak również do sklepów z elektrosprzętem. Istotne jest aby pod żadnym względem nie wyrzucać takich świetlówek do odpadów zmieszanych komunalnych, w których będą one uznane, jako materiał niebezpieczny.
Firmy, które na co dzień borykają się z dużą ilością oddawanych lub wytwarzanych świetlówek najlepiej, by w celu usunięcia ich z określonego miejsca zamówiły usługę u profesjonalnej firmy. Dzięki temu, zużyte świetlówki będą poddane utylizacji zgodnie z normami bezpieczeństwa i ochroną środowiska.

Taką usługę można zamówić od ręki, a jej koszt jest uzależniony od ilości składowanych świetlówek.

 

Kod odpadu świetlówki

Kod odpadu świetlówki

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać żarówki?
Jaki ma kod odpadu gruz?
Jaki ma kod odpadu szkło?
Jaki mają kod odpadu opony?
Żółte worki na śmieci – co do nich wrzucamy?

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Sanok

30 min. temu