Czego nie wyrzucać do pojemników na szkło ?

Czego nie wyrzucać do pojemników na szkło ?

Początek nowego roku to doskonały czas, aby zastanowić się nad tym czego nie wyrzucać do pojemników na szkło. W końcu kojarzy się ono z szaleństwami sylwestrowej nocy i nieraz po tego typu imprezach mieliśmy do czynienia z jego nadmiarem.

A, że szkło łatwo jest pomylić z innymi odpadami to temat jest jak najbardziej warty uwagi. W końcu od prawidłowej segregacji zależy nie tylko przyszłość naszej planety, ale i stawek, które płacimy za wywóz śmieci. Dobrze wyselekcjonowane śmieci są tańsze w zagospodarowaniu, gdyż nie trzeba płacić za ich doczyszczanie i przygotowanie do ponownego użycia. W pojemnikach i workach na szkło nie wolno gromadzić:

Czego nie wyrzucać do pojemników na szkło ?

  • Zbitych naczyń – każdemu z nas nieraz zdarzyło się stłuc talerz lub filiżankę. Za każdym razem ostrzegaliśmy przy tej okazji najbliższych, że mogą się skaleczyć o drobinki szkła. Tymczasem nasza zastawa ma ze szkłem tak naprawdę niewiele wspólnego. Naczynia w zdecydowanej przewadze są wykonane z ceramiki lub Arcorocu i powinny być składowane w koszach na śmieci zmieszane.
  • Części samochodowych – szyba od samochodu, zbity reflektor lub lusterko to śmieci, które są również mylone ze szkłem. Nie ma w tym nic dziwnego skoro przypominają go one swoim wyglądem. Są to jednak jedynie pozory i jeśli tego typu odpady trafią do kubłów w kolorze zielonym to możemy liczyć się z zawiadomieniem o braku należytej segregacji. Aby tego uniknąć należy poszukać najbliższego punktu przyjmującego części motoryzacyjne.
  • Żarówek i innych elementów oświetlenia – klasycznym przykładem na to czego nie wyrzucać do pojemników na szkło są różne elementy oświetlenia. Pozbawione oprawy żarówki wiele osób błędnie kwalifikuje jako surowiec nadający się do zbiórki z przydomowych pojemników. Lampy, sznury choinkowe, świetlówki czy ledy trzeba składować osobno. Służą do tego wyspecjalizowane punkty odbioru do których trzeba je przeważne dowieźć. Są to między innymi elektromarkety, sklepy budowlane, super i hipermarkety, a także PSZOK – i. Przedmioty, które kiedyś były zasilane prądem podlegają pod odrębne przepisy środowiskowe takie jak choćby ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

 

Kieliszki do wina nie powinny być gromadzone w pojemnikach na szkło

Kieliszki do wina nie powinny być gromadzone w pojemnikach na szkło

 

Zobacz też:

ABC wynajmu toalet przenośnych
Co to są odpady opakowaniowe ?
Pojemniki na odpady zmieszane nie służą do wszystkiego
Opłaty za wywóz odpadów
Typowe odpady z przeprowadzek
Aplikacja do zamawiania toalet na Androida i IOS

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Jędrychów

5 godz temu