Segregacja odpadów w firmie to temat, który z tym rokiem stał się niesamowicie aktualny. Wraz z nastaniem jej obowiązku wielu przedsiębiorców zaczęło zastanawiać się, jak podejść do niej w sposób skuteczny.

Aby tego dokonać trzeba przede wszystkim przyjrzeć się swojej działalności gospodarczej i wychwycić w jakim momencie powstaje u Państwa najwięcej odpadów. Temat ten nie jest wcale prosty, gdyż różni się w zależności od rodzaju danego biznesu. Sprawa wydaje się dość oczywista w przypadku różnej maści biur, a komplikuje się w segmencie firm produkcyjnych czy gastronomicznych. Prawo jest jednak nieubłagane. Jako, że każdy podmiot musi segregować śmieci, powinniśmy traktować ten obowiązek serio. Poniżej prezentujemy garść porad dla poszczególnych frakcji odpadów:

Segregacja odpadów w firmie – przykłady z życia wzięte

  • Metale i tworzywa sztuczne – żółte pojemniki i worki na odpady są dziś najpopularniejszymi miejscami składowania odpadów z metali i tworzyw sztucznych. Wpływ na taki stan rzeczy mają przede wszystkim produkty, które kupuje każdy z nas. Segregacja odpadów w firmie musi zakładać, że będzie ich najwięcej i dlatego warto pomyśleć jak można je zbierać jeszcze lepiej. Dobrym pomysłem wydają się wewnętrzne kosze na śmieci, które z powodzeniem można umiejscowić na holach czy w innych częściach wspólnych dla pracowników. W celu zaoszczędzenia miejsca można zastosować zbiorniki, które da się piętrować. Każdy z nich powinien być wyposażony w naklejkę o konieczności zgniatania butelek pet czy puszek po napojach.
  • Papier segregacja odpadów w firmie to bardzo często tematy związane z optymalnym zagospodarowaniem odpadów opakowaniowych. Jednym z nich jest oczywiście papier. Duże kartony ciężko jednak zmieścić do pojemników po które przyjeżdżają firmy komunalne. Jeśli tego rodzaju śmieci jest naprawdę dużo to trzeba zastanowić się nad podręczną prasą do makulatury lub pomyśleć o nawiązaniu kooperacji z lokalnym skupem. Bardzo często przedsiębiorstwa recyklingowe mogą dla pozyskania surowca wyposażyć Państwa także w niedrogi kontener, który posłuży do gromadzenia papieru.
  • Szkło – wielu szefów firm, życzyłoby sobie, aby szkła w ich przedsiębiorstwie było jak najmniej. Oczywiście powyższe zdanie ma charakter żartobliwy bo szkło to nie tylko butelki po piwie, winie czy wódce. W opakowaniach ze szkła producenci serwują również jogurty, sałatki i wiele gotowych dań. Tak się jednak składa, że większość podmiotów nie zbyt wiele odpadów o kodzie 15 01 07. Na ich zbieranie w większości przypadków wystarczy worek, który zajmie mniej miejsca od kosza na śmieci.
  • BIO – odpady biodegradowalne w kontekście przedsiębiorstw to nie tylko ogryzki po jabłkach czy też resztki innych owoców. Bardzo często bio w przedsiębiorstwie kojarzy się nieodzownie ze skoszoną trawą. W przypadku kiedy przed Państwa siedzibą jest spory trawnik to może się okazać , że kosz o pojemności 120 lub 240 litrów będzie rodził wieczne frustracje. W tym przypadku warto pomyśleć, aby problem segregacji rozwiązać inaczej. Na koszenie trawy warto zamówić kontener z usługa wywozu. Nie zapłacimy za niego na pewno tyle co za zbiornik na śmieci zmieszane, a problem zostanie rozwiązany kompleksowo.

 

Segregacja odpadów w firmie

Segregacja odpadów w firmie

 

Zobacz też:

Sezon budowlany 2020
Przedłużenie wynajmu toalety
Wywóz gruzu mazowieckie
Prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów
Gdzie wyrzucać płyty CD i DVD ?
Usługi komunalne w dobie koronawirusa

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Zamość

2 godz temu