Dlaczego segregacja plastiku jest potrzebna?

Tworzywa sztuczne stanowią istotny element naszej rzeczywistości. Pomimo wielu apeli ze strony ekologów, trudne jest ich całkowite wyeliminowanie.

Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim wszędobylskość polimerów syntetycznych, co wynika z niewielkich kosztów wytworzenia. I choć staramy się ograniczyć powstawanie kolejnych ton odpadów np. poprzez częściową eliminację plastikowych toreb na zakupy, to nie zawsze daje to odpowiednie rezultaty. Odpady z tworzyw sztucznych to cisi zabójcy nie tylko mórz i oceanów, ale całej fauny i flory.

Panaceum na problemy, które generowane są przez ten rodzaj substancji, powinna być selektywna zbiórka odpadów czyli segregacja plastiku. Pomimo jej powszechności, nie zawsze udaje nam się jednak znaleźć odpowiedź na takie pytania jak np. gdzie wyrzucać brudny plastik. Nie każdy rodzaj tworzyw sztucznych powinno się wyrzucać do przydomowych pojemników na odpady.

 

Gdzie wyrzucać brudny plastik ?

Gdzie wyrzucać brudny plastik ?

Segregacja plastiku – podstawowe zasady

Segregacja plastiku zwykle nie jest skomplikowana i wymaga opanowania jedynie podstawowych zasad. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że do pojemnika na plastiki oznaczonego kolorem żółtym, wyrzucamy nie tylko ten rodzaj odpadów, ale także metale. W związku z tym w żółtym pojemniku powinny wylądować:

 •  butelki i kartony po napojach
 • opakowania po produktach spożywczych
 • opakowania po kosmetykach i chemii gospodarczej
 • plastikowe reklamówki, torebki i folie
 • aluminiowe puszki po napojach i konserwach
 • złom żelazny i metale kolorowe
 • zakrętki słoików, kapsle z butelek
 • folia aluminiowa.

A co zrobić z takimi odpadami jak np. styropianowe tacki, folia rolnicza, opakowania po jogurtach czy bańki plastikowe?

Gdzie wyrzucać brudny plastik? Przykłady

Co istotne, przed wyrzuceniem plastiku do śmieci, nie trzeba go myć. Wystarczy jedynie je opłukać lub opróżnić, jeśli np. zostały w nich resztki jedzenia.

Segregacja plastiku to jednak niekiedy zajęcie, które rodzi dylematy. Wśród spornych odpadów można wymienić np.:

 • Styropian – np. styropianowe tacki po mięsie czy żółtym serze; tego odpadu nie wrzucamy do żółtego pojemnika, ale do odpadów zmieszanych.
 • Brudne opakowania po jogurcie, kubki po śmietanie i serkach topionych – aby rozwiązać dylemat związany z tym, gdzie wyrzucać brudny plastik, warto wziąć pod przysłowiową lupę produkty mleczarskie. Zazwyczaj nawet po ich zużyciu na dnie opakowań zostają pewne pozostałości, z którymi nie wiadomo jak postąpić. Na szczęście dla samego procesu recyklingu nie jest to specjalnym problemem. Ponieważ tworzywa sztuczne gromadzone są oddzielnie od papieru, wystarczy jedynie powierzchownie zebrać resztki jedzenia. Kubków, butelek czy innych opakowań nie trzeba więc specjalnie przygotowywać.
 • Brudna folia rolnicza – folia rolnicza nie nadaje się do gromadzenia wespół z innymi odpadami z tworzyw sztucznych. W realiach naszego kraju jedynym sposobem na pozbycie się odpadów z produkcji rolniczej jest komercyjne zamówienie kontenera na śmieci lub wzięcie udziału w zbiórkach, które są organizowane przez Samorządy. O tego typu akcjach można dowiedzieć się dzwoniąc do Urzędu lub szukając informacji w zasobach online danego podmiotu. Folia rolnicza ma kod odpadu 02 01 04 i nie jest uznawana za odpad komunalny.
 • Brudne bańki plastikowe po oleju motoryzacyjnym – gros osób, której szukają informacji na temat tego, gdzie wyrzucić brudny plastik, zastanawia się również nad pojemnikiem, do jakiego powinny trafić bańki plastikowe po oleju i innych substancjach chemicznych. Tego typu rzeczy nie wolno gromadzić w pojemnikach na metale i tworzywa sztuczne, a miejscem ich przeznaczenia jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Skorzystać z niego mogą jedynie Ci mieszkańcy, którzy mają złożone deklaracje „śmieciowe”.

 

Gdzie wyrzucać odpady plastikowe?

Gdzie wyrzucać odpady plastikowe?

Warto na koniec zaznaczyć, że zasady segregacji od momentu ich wprowadzenia budziły kontrowersje i rodziły kłopoty. Okazywało się, że w różnych miastach wytyczne te są odmienne. Do dziś można spotkać się z pewnymi rozbieżnościami, niemniej jednak podstawowe zasady zostają te same.

Ponad wszystko, warto także w codziennym życiu wybierać takie produkty w sklepach, by generować jak najmniej odpadów. Jeśli już musimy je wytwarzać, dobrze jest wybierać takie tworzywa, które można recyklingować i dać im drugie życie.

Gdzie wyrzucać bańki plastikowe?

Chociaż plastik to jeden z najpowszechniejszych odpadów w gospodarstwach domowych, jego prawidłowa segregacja wciąż sprawia pewne problemy. Do plastikowych odpadów zaliczają się m.in.: butelki, reklamówki, opakowania po produktach spożywczych, bańki plastikowe, folie aluminiowe, puszki po napojach.

Szczególne wątpliwości budzi wyrzucanie brudnego plastiku. Odpady plastikowe należy wyrzucać do pojemników lub worków oznaczonych kolorem żółtym. Warto wiedzieć, że plastik nie wymaga specjalnego przygotowania, zanim trafi do pojemnika na odpady. Zanieczyszczenia nie stanowią problemu w procesie recyklingu. Przed wyrzuceniem plastiku nie trzeba zatem go myć. Dobrą praktyką jest jednak opróżnienie plastikowego pojemnika z resztek jedzenia lub jego przepłukanie pod bieżącą wodą.

Nie zawsze jednak brudny plastik może trafić do standardowego kontenera na śmieci. Szczególnego traktowania wymagają plastikowe odpady zanieczyszczone szkodliwymi substancjami chemicznymi. Zaliczają się do nich m.in. bańki plastikowe po oleju motoryzacyjnym. Należy dostarczyć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajdującego się w gminie. W inny sposób należy postąpić z foliami rolniczymi. Nie są one zaliczane do odpadów komunalnych. Z tego powodu mogą być odebrane i zutylizowane jedynie przez profesjonalną firmę prowadzącą zbiórkę tego typu odpadów.

Zobacz także:

Wybór pojemników na odpady
Odpady szkła i szklano podobne
W co wyposażyć punkt gromadzenia odpadów ?
Co to są odpady komunalne ?
Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach ?
Gdzie wyrzucić taśmę klejącą?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Sanok

20 min. temu