Tworzywa sztuczne stanowią istotny element naszej rzeczywistości. Pomimo wielu apelów ze strony ekologów trudne jest ich całkowite wyeliminowanie.

Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim wszędobylskość polimerów syntetycznych, co wynika z niewielkich kosztów wytworzenia. I choć staramy się ograniczyć powstawanie kolejnych ton odpadów np. poprzez częściową eliminację plastikowych toreb na zakupy, to nie zawsze daje to odpowiednie rezultaty. Odpady z tworzyw sztucznych to cisi zabójcy nie tylko mórz i oceanów, ale całej fauny i flory. Panaceum na problemy, które generowane są przez ten rodzaj substancji, powinna być selektywna zbiórka odpadów. Pomimo je powszechności nie zawsze udaje nam się jednak znaleźć odpowiedź na takie pytania jak np. gdzie wyrzucać brudny plastik. Nie każdy rodzaj tworzyw sztucznych nadaje się bowiem się do przydomowych pojemników na odpady. Do typowych przykładów nieczystości, które rodzą dylematy zaliczyć możemy:

Gdzie wyrzucać brudny plastik ?

  • Brudne opakowania po jogurcie, kubki po śmietanie i serkach topionych – aby rozwiązać dylemat związany z tym gdzie wyrzucać brudny plastik warto wziąć pod przysłowiową lupę produkty mleczarskie. Zazwyczaj nawet po ich zużyciu na dnie opakowań zostają pewne pozostałości, z którymi nie wiadomo jak postąpić. Na szczęście dla samego procesu recyklingu nie jest to specjalnym problemem. O ile tworzywa sztuczne gromadzone są oddzielnie z papierem to wystarczy jedynie powierzchownie zebrać ich zawartość. Kubków, butelek czy innych opakowań nie trzeba więc specjalnie przygotowywać.  
  • Brudna folia rolnicza – folia rolnicza nie nadaje się do gromadzenia wespół z innymi odpadami z tworzyw sztucznych. W realiach naszego kraju jedynym sposobem na pozbycie się odpadów z produkcji rolniczej jest komercyjne zamówienie kontenera na śmieci lub wzięcie udziału w zbiórkach, które są organizowane przez Samorządy. O tego typu akcjach można dowiedzieć się dzwoniąc do Urzędu lub szukając informacji w zasobach online danego podmiotu. Folia rolnicza ma kod odpadu 02 01 04 i nie jest uznawana za odpad komunalny.
  • Brudne bańki po oleju motoryzacyjnym – gros osób, której szukają informacji na temat tego, gdzie wyrzucić brudny plastik, zastanawia się również nad kwestią baniek po oleju i innych substancjach chemicznych. Tego typu rzeczy nie wolno również gromadzić w pojemnikach na metale i tworzywa sztuczne, a miejscem ich przeznaczenia jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Skorzystać z niego mogą jedynie Ci mieszkańcy, którzy mają złożone deklaracje „śmieciowe”.

 

Gdzie wyrzucać brudny plastik ?

Gdzie wyrzucać brudny plastik ?

 

Zobacz także:

Wybór pojemników na odpady
Odpady szkła i szklano podobne
W co wyposażyć punkt gromadzenia odpadów ?
Co to są odpady komunalne ?
Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach ?
Gdzie wyrzucić taśmę klejącą?

Nasza aplikacja mobilna

Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Gdynia

4 godz temu