Współczesny świat został zdominowany przez nowoczesne technologie. Taki stan rzeczy jest widoczny niemal na każdym kroku. Większość z nas posiada wiele urządzeń naszpikowanych elektroniką i są one stałym elementem naszego życia.

Dziś trudno wyobrazić sobie rzeczywistość bez smartfonów, tabletów czy notebooków, które pobierają dane z szerokopasmowego Internetu. Efektem ubocznym postępu są odpady elektroniczne. Stary telewizor, radio czy zepsuta klawiaturą nie nadają się do zbierania ich w przydomowych koszach na śmieci. Nie tylko może ucierpieć na tym środowisko, ale również nasz portfel. Za wyrzucenie elektroniki do kubła na śmieci grozi 500 złotowy mandat. Co zatem zrobić z przedmiotami, które nie są nam już potrzebne, a działają pod napięciem ? Odpowiedź jest prosta i brzmi następująco:

Sposoby na odpady elektroniczne

  • Odpady elektroniczne możemy oddać do PSZOK – punkty selektywnej zbiórki odpadów prowadzą zbiórki, których celem jest wydzielenie śmieci elektronicznych od reszty nieczystości. Tego typu miejsca czynne są o określonych porach i można w nich nieodpłatnie złożyć to czego spod domu nie zabierze śmieciarka. Warto o tym pomyśleć i dowiedzieć się gdzie najbliżej nas można z niego skorzystać. Informację o „gratowiskach” są zazwyczaj podane na stronach Internetowych Urzędów Gminy.
  • Część z nich możemy odsprzedać – naczelną ideą gospodarowania odpadami jest minimalizowanie ich ilości. Jedną z dróg do osiągnięcia tego celu jest oczywiście odsprzedawanie tego, co jest nam zbędne. Jeśli więc zmieniamy komputer na lepszy to może się okazać, że komuś przyda się ten, który zamierzamy wyrzuć. Dobrym pomysłem na pozbycie się odpadów elektronicznych jest skorzystania z portali ogłoszeniowych i umieszczenie informacji o zamiarze zbycia tego lub owego.
  • Zostawić w sklepie z elektroniką – każdy kto kupuje sprzęt elektroniczny powinien wiedzieć, że ma prawo do pozostawienia w sklepie elektroodpadów. Tego typu możliwość wynika bezpośrednio z ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Środowiska. Szerzej temat ten omówiono tutaj. Okazuje się, że oddając stary sprzęt można również zaoszczędzić. Wiele sieci handlowych organizuje promocje. Klient, który odda używaną elektronikę może liczyć na rabat przy zakupie nowego sprzętu. Przykładowe reguły tego typu akcji można sprawdzić odwiedzając niniejszy link.
Odpady elektroniczne

Odpady elektroniczne

 

Zobacz też:

Gdzie zamówić wywóz śmieci ?
Jaka będzie zima 2020 ?
Jak pozbyć się starych ubrań i butów ?
Gdzie wyrzucać popiół ?
Gdzie wyrzucać jedzenie ?
Typowe śmieci w okresie Bożego Narodzenia

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Przysucha

14 min. temu