Segregacja odpadów to proces, który tylko z pozoru jest prosty. Gdyby przyjrzeć mu się dokładniej okazuje się, że może on nastręczać problemów. W gąszczu tysięcy różnorodnych przedmiotów, często trudno podzielić nieczystości w sposób prawidłowy. I choć większość pojemników posiada odpowiednie opisy to i tak nie wyczerpują one tematu.

Zmiany jakie zaszły w wywozie śmieci po licu 2013 roku wymagają od mieszkańców posiadania sporych pokładów wiedzy. W myśl znowelizowanego prawa zbieranych jest bowiem aż 5 frakcji odpadów. Każdej z nich przypisany został odpowiedni kolor. W warunkach krajowych śmieci dzielimy na:

Segregacja odpadów może być trudniejsza niż się wydaje

  • Odpady zmieszane (kolor pojemnika czarny) – segregacja odpadów nie może obyć się bez nieczystości resztkowych. W zamyśle Ustawodawcy powinny one trafić do koszy w kolorze czarnym lub grafitowym. Niekiedy stosuje się również zbiorniki o barwie zielonej, ale mylnie mogą być one zinterpretowane jako szkło. Do śmietników tych powinniśmy wrzucać artykuły higieniczne, popiół oraz odpady z mięsa i ryb. Tak brzmią oficjalne zalecenia. Praktycznie jednak do odpadów zmieszanych powinno trafić wszystko to, czego nie można wrzucić do metali i tworzyw sztucznych, a także bio, papieru i szkła.
  • Metale i tworzywa sztuczne (kolor pojemnika żółty) – segregacja odpadów posiada swoją królową. Jest niewątpliwie frakcja odpadów o nazwie: metale i tworzywa sztuczne. Na piedestał została ona wyniesiona przez ogrom wcześniej wspomnianych surowców w otaczającej nas przestrzeni. Z plastiku wykonana jest większość opakowań i to one powinny zasilić strumień tychże nieczystości. Nie należy mylić plastiku opakowaniowego z innymi rodzajami tworzyw. Takie odpady jak np. panele podłogowe czy rurki hydrauliczne trzeba zutylizować jako odpady poremontowe.
  • Papier (kolor pojemnika niebieski) – wiele osób ostatnią książkę przeczytało w szkole średniej. I choć zamieniliśmy papier na ekrany smartfonów i tabletów to nadal jest on obecny w naszej przestrzeni. Ogromne ilości kartonów, które pochodzą np. z zakupów online trzeba złożyć w koszach koloru niebieskiego. Dobrym zwyczajem przy składowaniu papieru jest jego zgniatanie. Tego typu postępowanie ogranicza koszty wywozu śmieci i sprawia, że w efekcie usługa może być o wiele tańsza.
  • Szkło (kolor pojemnika zielony) – butelkę po piwie, coli czy innym napoju powinniśmy wrzucać do śmietników w kolorze zielonym. Szkło to bardzo ważny surowiec w kontekście osiągania wysokich poziomów recyklingu. Nie dość, że jest ciężkie to nie zajmuje aż tyle przestrzeni co przedmioty wykonane z tworzyw. Trzeba pamiętać, że szkło w rozumieniu przepisów to przede wszystkim surowiec opakowaniowy. Stąd nie wolno do śmietników oznaczonych w ten sposób wrzucać materiału pozyskanego z rozbiórki szklarni czy roztłuczonego lustra.
  • BIO (kolor pojemnika brązowy) – segregacja odpadów dotyczy także śmieci z kuchni oraz ogrodu. To na nie Ustawodawca przewidział kosze w kolorze brązowym. Jeśli więc nie kompostujecie Państwo tego rodzaju nieczystości to należy zadbać o to, aby znalazły się we właściwym pojemniku. BIO jest często mylone ze wszystkimi produktami, które pojawiają się na naszych stołach. Pod żadnym pozorem nie można jednak wyrzucać razem z liśćmi i trawą zlewek czy też resztek wędlin.

 

Prawidłowa segregacja odpadów

Prawidłowa segregacja odpadów

 

Zobacz też:

ABC wynajmu toalet przenośnych
Co to są odpady opakowaniowe ?
Pojemniki na odpady zmieszane nie służą do wszystkiego
Opłaty za wywóz odpadów
Typowe odpady z przeprowadzek
Aplikacja do zamawiania toalet na Androida i IOS

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Gorlice

3 godz temu