System zbiórki odpadów to temat, który jest ważny z bardzo wielu powodów. Nie może to specjalnie dziwić, skoro trzeba się w do niego dostosować.

Dla wielu mieszkańców naszego kraju wiąże się to z koniecznością zakupu pojemników lub innych urządzeń do gromadzenia śmieci. Przed podjęciem tej decyzji warto więc wiedzieć w jaki sposób Gmina zaplanowała wywóz nieczystości. Odpowiedź na tego typu pytanie wydaje się kluczowa do podjęcia dalszych kroków. Problem który dziś omawiamy jest szczególnie ważny dla osób,  które dopiero co wyprowadziły się z zabudowy wielolokalowej. Mieszkańcy bloków czy kamienic nie zawsze są zainteresowani tym co dzieje się z ich odpadami.  O tym jak urządzony jest punkt gromadzenia śmieci decyduje ich administrator. W Polsce mamy do czynienia z następującymi systemami zbiórki odpadów:

Jakie są systemy zbiórki odpadów ?

  • System pojemnikowy – w lipcu 2020 r. w życie weszło prawo, które stanowi o tym, że selektywna zbiórka odpadów jest obowiązkiem tak osób fizycznych jak i firm. Oznacza to, że wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z systemem pojemnikowym należy zaopatrzyć się w 5 koszy do segregowania śmieci. Zgodnie z ustawą powinny mieć one odpowiednie kolory, a szerzej temat ten omówiliśmy tutaj. Z ofert dostępnych na rynku warto wybrać śmietniki, które będą spełniać Państwa oczekiwania. Szczególnie ważna jest ich pojemność, trwałość i możliwość opróżniania przez śmieciarki.
  • System workowy – niektóre Gminy dla obniżenia kosztów wywozu śmieci, zamiast pojemników stosują worki. Z reguły zapewnia je firma, która wygrała przetarg na odbiór nieczystości. Worki mogą być stosowane do wszystkich rodzajów nieczystości poza śmieciami zmieszanymi. Jeśli na Państwa terenie działa tego rodzaju system to warto zaopatrzyć się w stelaż, który sprawi że gromadzenie śmieci będzie bardziej komfortowe. Samochody odbierające worki nie mają zazwyczaj możliwości opróżniania koszy do śmieci. Ich nabycie nie ma zatem większego sensu.
  • System mieszanysystem zbiórki odpadów może również przybrać oblicze mieszanego. I choć nie jest on standardem to o jego formie z reguły decydujecie Państwo. Jako przykład można podać gospodarstwo domowe, gdzie z reguły nie powstają odpady szkła. W tej sytuacji można do ich zagospodarowania wykorzystać worek i w ten sposób zaoszczędzić miejsce. Na posesji zamiast 5 pojemników byłyby zatem 4. System mieszany jest możliwy tam gdzie śmieci są zabierane przez pojazdy bezpylne (śmieciarki). Nie ma żadnych przeszkód, aby pracownicy wywozu zamiast opróżniania kosza zabrali do przewożonego ładunku Państwa worek.

 

System zbiórki odpadów w Polsce

System zbiórki odpadów w Polsce

 

Zobacz też:

Wybór pojemników na odpady
Odpady szkła i szklano podobne
W co wyposażyć punkt gromadzenia odpadów ?
Co to są odpady komunalne ?
Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach ?
Jak uniknąć zarażenia koronawirusem ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Osieck

1 godz temu