Jaki wpływ na środowisko mają śmieci ?

Wpływ odpadów na środowisko to temat, który jest dziś bardzo na czasie. Nie można się temu dziwić skoro dążymy nie tylko do ograniczenia ilości odpadów, ale także do uzyskania efektywniejszych metod ich utylizacji.

A, że „gra jest warta świeczki”, nie trzeba nikogo przekonywać. Wiele informacji na temat śmieci na stałe gości w mediach. Na pierwszy plan wysuwają się tu nieczystości z tworzyw sztucznych, które zanieczyszczają morza i oceany. Cierpią na tym nie tylko mieszkańcy głębin, ale i pośrednio wszyscy z nas. Odpady zgromadzone w zbiornikach wodnych wypełniają przewody pokarmowe zwierząt i przyczyniają się do degeneracji flory, której nie będziemy w stanie odtworzyć. Aby temu zapobiec należy przede wszystkim:

Wpływ odpadów na środowisko

  • Segregować odpadywpływ segregacji odpadów na środowisko jest zagadnieniem, które powinna znać większość z nas. W końcu zbieranie śmieci z podziałem na 5 frakcji stało się standardem w gospodarowaniu odpadami. Jedną z myśli przewodnich, które towarzyszą selekcjonowaniu śmieci powinna być chęć ograniczenia zużycia zasobów naturalnych. W końcu lepiej jest coś odtworzyć, niż wciąż sięgać po nowe.
  • Ograniczyć konsumpcjęwpływ odpadów na środowisko najlepiej można zauważyć po ilości śmieci, którą produkuje każdy z nas. Liczby te wykazują tendencje wzrostowe i zależą w dużej mierze od zamożności danego społeczeństwa. W chwili obecnej przeciętny Polak produkuje blisko 400 kilogramów nieczystości rocznie. Dobrze byłoby ograniczyć tą wartość, a jedną z metod może być ograniczenie konsumpcji i rezygnacja z produktów, które szybko się zużywają. Do towarów, których lepiej jest unikać zaliczamy przede większość towarów, które posiadają w nazwie słowo „jednorazowe”.
  • Korzystać z dostępnych metod zagospodarowania odpadów – odpady produkowane w naszym kraju odbierane są przez firmy reprezentujące branże komunalną. Część z tych podmiotów działa na zlecenie Gmin, a jeszcze inne można znaleźć przeszukując wolny rynek. Jeśli mamy problem z jakimiś konkretnymi odpadami, dobrze kwestie zagospodarowania powierzyć profesjonalistom. Dobrym przykładem są tutaj odpady budowlane, które mogą zostać dostarczone przez nas do PSZOK lub opuścić teren inwestycji w wynajętym przez nas kontenerze. W drugim z wyżej wymienionych przypadków szczególnie polecamy: wywóz gruzu Warszawa.
  • Poszerzać wiedzęwpływ odpadów na środowisko byłby mniejszy, gdyby każdy z nas wiedział jak z nimi postępować. Jeśli więc nie chcemy, aby góry śmieci przysłoniły nam w końcu słońce to dobrze jest wiedzieć gdzie wyrzucać dany rodzaj odpadu i jakie produkty są najbardziej zgubne dla naszego otoczenia. Potrzebne informacje można zdobyć z takich źródeł jak choćby telewizja, radio czy Internet. Na rynku dostępnych jest szereg narzędzi, które mogą być wykorzystane do poszerzania naszej wiedzy. Dobrym przykładem są tutaj choćby aplikacje mobilne, które można mieć zawsze przy sobie i w razie potrzeby po nie sięgnąć.

 

Wpływ odpadów na środowisko

Wpływ odpadów na środowisko

 

Zobacz też:

Katalog odpadów 2021 – najważniejsze informacje
Gdzie wyrzucać jedzenie ?
Typowe śmieci w okresie Bożego Narodzenia
Najczęściej używane kody odpadów
Gdzie wyrzucać styropian i jak się go pozbyć ?
Uzyskanie wpisu do BDO to dopiero początek

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Jędrychów

4 godz temu