Jak zorganizować wywóz odpadów?

Wiele osób mieszkających w zabudowie jednorodzinnej musi podjąć się trudu zorganizowania wywozu odpadów. Nikt bowiem, nie zrobi tego za nich. W przeciwieństwie do rezydentów bloków czy kamienic są oni zdani jedynie na siebie.

Warto więc, choć chwilę zastanowić się nie tylko nad swoimi prawami czy obowiązkami, ale również dobrać najoptymalniejsze rozwiązania. W tym krótkim artykule postaramy się pomóc Państwu odnaleźć się w gąszczu sprzecznych informacji i wybrać tylko te, które naszym zdaniem są najistotniejsze. Odpowiedź na pytanie jak załatwić wywóz śmieci sprowadza się do:

Wiemy, jak załatwić wywóz śmieci

  • Odwiedzenia lokalnego urzędu miasta lub gminy – w każdym urzędzie miasta czy gminy funkcjonuje się specjalna komórka, która odpowiada za sprawowanie pieczy nad systemem zbiórki nieczystości. Jej zadaniem jest organizowanie pracy firmom wywozowym i przyjmowanie deklaracji odpadowych od nowych mieszkańców danego terenu. Wypełnienie odpowiednich dokumentów sprawi, że Państwa posesję zaczną odwiedzać służby komunalne. Akt ten spowoduje również, powstanie obowiązku wnoszenia odpowiedniej opłaty. Nie ma wiec sensu osobiście odwiedzać biura danego przewoźnika. Zawarcie umowy na odbiór śmieci jest reliktem przeszłości i nie jest tożsame z przystąpieniem do systemu zbiórki.
  • Wyposażyć nieruchomość w pojemniki – pojemniki na odpady to podstawa prawidłowo funkcjonującego wywozu śmieci. W chwili obecnej obowiązek wyposażenia nieruchomości w śmietniki spoczywa na jej właścicielu. Niekiedy jednak konieczność ich zakupu scedowana została na firmy komunalne. W takiej sytuacji musimy jedynie podać jakie kosze mają zostać dostarczone pod wskazany adres przez podmiot, który będzie nas obsługiwać. W przeciwnym razie będziemy musieli kupić je samemu. Dobrym pomysłem, który przy okazji pozwoli zaoszczędzić pieniądze jest nabycie używanych koszy na nieczystości. W jedne z najlepszych na rynku można się zaopatrzyć tutaj.
  • Poprosić o harmonogram – w obecnych czasach wywóz śmieci przechodzi ogromną rewolucję. Każdy z nas zbiera 5 frakcji odpadów, a mieszkając w domku jednorodzinnym musi dodatkowo rozeznać się w terminach przyjazdu śmieciarek. Służy do tego harmonogram odbioru. Dokument ten przybiera rozmaite formy. W większości przypadków ma on ujęcie tabelaryczne lub jest kolorowym kalendarzem. Odwiedzając urząd należy zapytać o swój własny egzemplarz tego dokumentu. Jego znajomość  uchroni Państwa przed przepełnionymi koszami, gdyż pozwoli udostępnić właściwy śmietnik w odpowiednim czasie.
Wiemy, jak załatwić wywóz śmieci

Wiemy, jak załatwić wywóz śmieci

 

Zobacz też:

Segregacja odpadów w firmie
Gdzie wyrzucać odpady gastronomiczne ?
Aplikacja MPK Pure Home
Jakie są podstawowe rodzaje śmieciarek ?
Oprogramowanie dla firm komunalnych
Po co powstały PSZOK – i ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Zamość

3 godz temu